Smok Wawelski w Konarzewie

Tydzień zaczął się interesująco. W poniedziałek, 24 lutego, w Konarzewie odbyło się przedstawienie: legenda o Smoku Wawelskim. Zaprezentowali ją aktorzy z Krakowa, którzy przyjechali specjalnie, by dla nas: uczestników WTZ z Otusza i Konarzewa oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej w Konarzewie przedstawić tę znaną wszystkim  historię.

Legenda może i znana, ale jej wykonanie mogło zaskoczyć niejednego widza. Bardzo aktywna forma zajęć, pozwalająca publiczności na występowanie na scenie, taniec i wspólną grę z aktorami to niewątpliwie elementy, które ożywiły chyba każdego i sprawiły mnóstwo radości. Wróciliśmy do swojej pracy, długo wspominając Smoka Wawelskiego i jego historię.

Kamil Marciniak
WTZ Promyk Otusz
z Martą Mrowińską
WTZ Promyk Otusz

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

Zaszufladkowano do kategorii Bez kategorii | Dodaj komentarz

Taneczne Walentynki

Jak wiadomo, 14 lutego obchodzimy jedno z najważniejszych świąt w życiu zakochanych. Mowa oczywiście o Walentynkach nazywanych także dniem świętego Walentego. Tego dnia zakochani uroczyście celebrują wspólnie spędzony czas i uczucia, którymi się obdarowują. Dla nas święto to ma o wiele szerszy wymiar: jest doskonałą okazją do wyrażenia swojej przyjaźni i sympatii do innych osób i dobrej zabawy. W związku z tym w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Otuszu urządziliśmy zabawę walentynkową. A ponieważ trwa karnawał, okazja była podwójna. Taniec jest doskonałą formą ruchu, integracji, daje możliwość wyrażenia emocji i aktywnego spędzenia czasu. W WTZ jest to jedna z ulubionych form aktywności i zawsze gwarancja dobrej zabawy!

Kamil Marciniak
WTZ Promyk Otusz

Zaszufladkowano do kategorii Bez kategorii | Dodaj komentarz

Gala Dopiewskich Filarów 2020

 

 

 

 

 

 

 

Dopiewskimi Filarami uhonorowani zostali podczas tegorocznego „Spotkania Nowo-rocznego Gminy Dopiewo”: Zbigniew Kopras – pasjonat motoryzacji (kategoria „am-basador”), Albin Marian Czekalski – 40 lat „sołtysujący” wsi Zakrzewo (kategoria „super-filar”). Bogdan Maćkowiak – prezes Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Promyk” (kategoria „animator”)
• Za założenie i rozwój Stowarzyszenia „Promyk”, które od 20 lat prowadzi Warsztaty Terapii Zajęciowej w Konarzewie i Otuszu. Korzysta z nich obecnie blisko stu niepełnosprawnych mieszkańców gminy Dopiewo i gmin sąsiednich. Za konsekwencję w działaniu, pozytywne myślenie i dobrą energię.
• Za stworzenie w WTZ-ach urozmaiconej oferty zajęć, pracowni i terapii, dzięki której podopieczni Stowarzyszenia mają przyjazne miejsce, w którym każdego dnia odnajdują: radość, dobro i sens życia. Za wieloletnią organizację „Powiatowego Turnieju Osób Niepełnosprawnych Bocci” i Festiwalu Osób Niepełnosprawnych „Złoty Słowik” – wydarzeń, które na trwałe wpisały się w kalendarz wielu fundacji, stowarzyszeń, szkół i warsztatów z całego regionu.
• Za przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, wkład w integrację osób nie-pełnosprawnych z pełnosprawną częścią społeczeństwa. Za otwieranie osób niepełnosprawnych na świat, a świata na ich potrzeby. Za budowanie mostów i rozpalanie promieni Słońca.

Wcześniej Wójt Gminy Dopiewo – Adrian Napierała przybliżył gościom Spotkania Noworocznego dokonania ubiegłego roku oraz wyzwania i plany, jakie jej samorząd wiąże z 2020 r. Publiczność obejrzała filmowe podsumowanie ubiegłego roku. Pośród niej znaleźli się samorządowcy, politycy, przedstawiciele organizacji, instytucji i stowarzyszeń, przedsiębiorcy i dotychczasowi laureaci „Dopiewskich Filarów”. Wójt, razem z Przewodniczącym Rady Gminy Dopiewo – Leszkiem Nowaczykiem złożył życzenia. Głos zabrali ponadto Senator RP – Jadwiga Rotnicka i była Poseł – Bożena Szydłowska, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego i mieszkaniec Skórzewa w Gminie Dopiewo – Wojciech Jankowiak i Wicestarosta Poznański i mieszkaniec Dąbrówki w Gminie Dopiewo – Tomasz Łubiński.
Oprawę muzyczną „Gali Dopiewskich Filarów” zapewnił duet jazzowy – Jacek Szwaj (piano) i Jan Adamczewski (sax). Preludium Bacha zaprezentowała publiczności młoda pianistka, laureatka międzynarodowych i krajowych konkursów – Malwina Jasińska z Dąbrowy, która w listopadzie ubiegłego roku wystąpiła w Carnegie Hall w Nowym Jorku. Tradycją dopiewskich gali są występy taneczne. Tym razem można było zobaczyć układy do muzyki filmowej w wykonaniu grupy ArtDance, której tancerze związani są z Teatrem Wielkim w Poznaniu.
Gwiazdą wieczoru była Hanna Banaszak, która – wraz z zespołem – zaprezentowała uczestnikom wydarzenia dość wyrafinowany repertuar, oparty na jazzie i poezji. W recitalu nie zabrakło jednak dobrze wszystkim znanych piosenek, które przyniosły artystce popularność przed laty.

Autor tekstu: Adam Mendrala, Gmina Dopiewo
Fot. Urząd Gminy Dopiewo 

Zaszufladkowano do kategorii Bez kategorii | Możliwość komentowania Gala Dopiewskich Filarów 2020 została wyłączona

Seniorzy w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Otuszu

W naszym Stowarzyszeniu chętnie przyjmujemy gości i dzielimy się doświadczeniami. 29 stycznia 2020 r. WTZ w Otuszu odwiedzili seniorzy z gminy Buk, uczestniczący w skierowanym do nich projekcie unijnym dotyczącym obsługi komputera i umiejętności informatycznych. Zwiedzili pracownie, dowiedzieli się, czym zajmują się uczestnicy i zobaczyli, jak pracują, będąc pod wrażeniem wykonywanych w warsztacie wyrobów.

Był też czas na rozmowę przy kawie i cieście – część poczęstunku przygotowana była przez uczestników pracowni gospodarstwa domowego, zaś goście również przygotowali dla wszystkich słodką niespodziankę.

Część środków z programu seniorzy postanowili przeznaczyć na zakup materiałów do pracowni, co stanowi ogromne wsparcie dla warsztatu. Ogromnie się cieszymy, serdecznie dziękujemy i mamy nadzieję na dalszą współpracę. To było bardzo miłe spotkanie!

Kamil Marciniak
uczestnik pracowni komputerowej
Marta Mrowińska
terapeuta zajęciowy
WTZ Otusz

Zaszufladkowano do kategorii Bez kategorii | Możliwość komentowania Seniorzy w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Otuszu została wyłączona

Bal karnawałowy w Ogniku

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zdjęcie 1 z 18

30 stycznia br. wzięliśmy udział w balu karnawałowym zorganizowanym przez WTZ Ognik z Poznania. Motywem przewodnim były stroje z bajek, kreskówek i komiksów. Pięknie przystrojona sala zapełniła się barwnymi postaciami, w które wcielili się zaproszeni goście. Organizatorzy przygotowali dla uczestników słodki poczęstunek oraz konkursy. Był to mile spędzony czas przy porywającej do tańca muzyce. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie i super zabawę.

Anna Besztak – Mirek
terapeuta zajęciowy
Marcinem Mankiewiczem,
uczestnik WTZ w Konarzewie

Zaszufladkowano do kategorii Bez kategorii | Możliwość komentowania Bal karnawałowy w Ogniku została wyłączona

Wizyta pani Poseł

Pani-Posel_004

Zdjęcie 1 z 18

28 stycznia br. Nasz warsztat odwiedziła Poseł Joanna Jaśkowiak, w spotkaniu towarzyszył także Mirosław Wieloch, Radny Powiatu Poznańskiego. Pan Kierownik serdecznie przywitał gości ,zapraszając na poczęstunek przygotowany przez pracownię gospodarstwa domowego. Wizyta rozpoczęła się od zwiedzania warsztatu ,a ściślej mówiąc wszystkich funkcjonujących w nim pracowni (ceramicznej , plastycznej , ogrodniczo-bukieciarskiej , muzyczno – teatralnej, gospodarstwa-domowego, technik różnych, komputerowej i Sali rehabilitacyjnej). Pani poseł serdecznie przywitała się z naszymi podopiecznymi , bliżej poznając twórczość oraz zainteresowania naszych podopiecznych a także specyfikę ich funkcjonowania w warsztacie. Zapoznała się z działalnością placówki, a także metodami prowadzenia terapii zajęciowej, różnymi technikami pracy i narzędziami wykorzystanymi w pracowniach. Pani Joanna była pod wrażeniem talentu i prac wykonywanych przez naszych uczestników. My również byliśmy zachwyceni kreatywnością i pasją Pani poseł, którą zdradziła nam w pracowni ceramicznej, wykonując pięknego zająca z gliny, opowiadając nam o swojej twórczości i zainteresowaniach gliną. Na koniec spotkania Pan Kierownik wręczył Pani Poseł i Panu Radnemu upominki , piękny talerz ceramiczny i mydełko wykonany przez naszych uczestników w pracowni ceramicznej i pracowni technik różnych. Serdecznie dziękujemy Pani Joannie i Panu Mirosławowi za odwiedziny, mile spędzony czas, wspólną rozmowę, okazałą życzliwość i ciepłe słowa, które dla naszych podopiecznych są zawsze dużym uznaniem i motywacją do dalszej pracy, przełamywania własnych słabości i ograniczeń. Pani Joanno mamy nadzieję, że niebawem będzie również okazja aby się spotkać , oczywiście serdecznie Panią zapraszamy, być może podczas kolejnego spotkania będziemy mogli wspólnie wykonać z Pani pomocą kolejne tak urocze zajączki.

Karolina Jurga
Zastępca kierownika
Mikołaj Lambryczak
Uczestnikiem WTZ w Konarzewie

Zaszufladkowano do kategorii Bez kategorii | Możliwość komentowania Wizyta pani Poseł została wyłączona

Bal karnawałowy

25 stycznia br. w sali CRK uczestnicy WTZ w Konarzewie i Otuszu wraz z członkami Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Promyk”, wzięli udział w zabawie karnawałowej. Pan Prezes powitał serdecznie wszystkich przybyłych gości, zapraszając do wspólnej zabawy i tańca.
Goście bawili się przy utworach przygotowanych specjalnie na tę okazję przez DJ Grzegorza, naszego warsztatowego kierowcę, który na tą okazję specjalnie dla nas wcielił się w nową rolę. Nie zabrakło kolorowych świateł, profesjonalnej konsoli i znanych wszystkim utworów z repertuaru popularnych i znanych zespołów. Wszyscy świetnie się bawiliśmy, tańcząc i śpiewając swoje ulubione utwory. Uśmiechy towarzyszyły nam do samego wieczora. Był to wieczór pełen radości i uśmiechu. Dopełnieniem zabawy były wieczorowe maski, przygotowane przez uczestników pracowni plastycznej. Czekał na nas również słodki poczęstunek, gorąca kawa i herbata, która pozwoliła nam na chwilę odpoczynku i relaksu podczas intensywnego tańca.
Podczas zabawy wspólnie bawiliśmy się biorąc udział w konkursach i quizach przygotowanych przez Panią Anię, m.in. taniec z balonami, na gazetach, a także zabawa taneczna z krzesłami. Wszyscy śmiałkowie, którzy wzięli udział w konkurencjach otrzymali nagrody.

Anna Besztak – Mirek
terapeuta zajęciowy
Rafałem Weychan
uczestnikiem WTZ w Konarzewie

Zaszufladkowano do kategorii Bez kategorii | Możliwość komentowania Bal karnawałowy została wyłączona

Zajęcia umuzykalniające

W środę, 15 stycznia odbyły się w naszym warsztacie zajęcia umuzykalniające powadzone przez Panią Anię, terapeutkę pracowni technik –różnych. Uczestnicy za sprawą zajęć mieli możliwość przenieść się do lat 90-tych, gdzie królowała muzyka chodnikowa zwana później Diso-polo. Podczas zajęć uczestnicy mogli dowiedzieć się wielu ciekawostek o powszechnie znanej i lubianej wszystkim muzyce Disco-polo a także zaprezentować swoją wiedzę w tym temacie i umiejętności wokalne.
Wspólny śpiew, tańce i gra na instrumentach, zabawy, quizy, ośmielają , integrują, pomagają wyrazić swoje emocje. Nauka i uzupełnienie tekstów doskonale ćwiczą pamięć. Po zakończonych konkursach i quizach okazało się, że wszyscy mamy bardzo wysoką wiedzę w tematyce Disco-Polo i znajomości tekstów wybranych zespołów.
Uczestnicy bardzo chętnie brali udział w zajęciach, śpiewając i dokańczając zdania w quizach i konkursach muzycznych.
Bardzo dziękujemy Pani Ani za niesamowite zajęcia, z niecierpliwością czekamy na kolejne.

Kamila Gibka
Uczestniczka WTZ w Konarzewie

Zaszufladkowano do kategorii Bez kategorii | Możliwość komentowania Zajęcia umuzykalniające została wyłączona

Wigilia w PROMYKU

„Ten szczególny dzień się budzi, niosąc ciepło w każdą sień…”. Boże Narodzenie to czas szczególny. Chcemy spotykać się z bliskimi, dzielić się radością, spędzać razem czas. Na naszą „promykową” Wigilię, 19 grudnia, przybyło mnóstwo osób. Pojawili się uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej wraz z rodzinami, a wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi wójtowie i burmistrzowie okolicznych gmin, kierownicy Ośrodków Pomocy Społecznej, radni, dyrektorzy placówek kulturalnych oraz przyjaciele „Promyka”.

Popłynęło mnóstwo świątecznych życzeń – zdrowia, pomyślności, sił do dalszej pracy, wzajemnej życzliwości. To jest właśnie wyjątkowość wigilijnego dnia: nasze serca stają się bardziej otwarte, a my sami wydobywamy z siebie ogromne pokłady dobra i ciepła. Jakoś bardziej dostrzegamy drugiego człowieka, widzimy jego potrzeby i wewnętrzne piękno, chętniej pomagamy. Przypomniało nam o tym także przedstawienie, które przygotowali uczestnicy warsztatów w Konarzewie i Otuszu. Wiemy, że dobro wyświadczone innym zawsze powraca i mnoży się wielokrotnie, a nic nie sprawia większej radości jak uśmiech i szczęście na twarzy drugiego człowieka.

Nie obyło się także bez niespodzianek. Na wszystkich czekały paczki od Świętego Mikołaja i… nowy bus, który został uroczyście poświęcony i już niedługo będzie służył nam w pracy.

Rozmowom i świętowaniu nie było końca. W świątecznej atmosferze rozeszliśmy się do domów – teraz przed nami święta w gronie najbliższych, a w „Promyku” spotkamy się już niedługo i mamy nadzieję, że radość i ciepło płynące ze świąt Bożego Narodzenia pozostanie z nami na cały kolejny rok!

Zaszufladkowano do kategorii Bez kategorii | Możliwość komentowania Wigilia w PROMYKU została wyłączona

Parafialny Dzień Chorych

W piątek 13 grudnia 2019r. w Konarzewie odbyła się peregrynacja kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Z tej okazji uczestniczyliśmy w uroczystej mszy św. odprawionej dla wszystkich chorych. We mszy św. czynnie uczestniczyli terapeuci i uczestnicy WTZ czytając I czytanie oraz śpiewając psalm i przedstawiając modlitwę wiernych. W czasie nabożeństwa każdy kto chciał mógł przyjąć Sakrament Chorych. Po mszy św. zostaliśmy zaproszeni przez miejscowego proboszcza na słodki poczęstunek i kawę. Jesteśmy wdzięczni proboszczowi za zaproszenie do udziału w tym wielkim wydarzeniu dla całej konarzewskiej parafii.

Terapeuta zajęciowy
Dorota Gogolewska

Zaszufladkowano do kategorii Bez kategorii | Możliwość komentowania Parafialny Dzień Chorych została wyłączona