Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

W dniu 4 grudnia 2018r. w Mosińskim Ośrodku Kultury gościliśmy na balu kostiumowym z okazji 100 rocznicy odzyskana Niepodległości.

W programie imprezy uczestnicy poszczególnych Warsztatów zaprezentowali się w Polonezie oraz odśpiewali Hymn Polski.

Zabawę taneczną prowadziła pani animatorka, a przy dźwiękach muzyki odbyła się prezentacja kostiumów.

Dzięki uprzejmości Powiatu Poznańskiemu, który był organizatorem spotkania każdy Warsztat z rąk Członka Zarządu, pana Antoniego Kalisza otrzymał prezent w postaci miniwieży firmy Blaupunkt.

Imprezy organizowane dla osób niepełnosprawnych integrują nas, dają mnóstwo radości i uśmiechu, przełamują bariery niepełnosprawności, a przede wszystkim nas łączą. Do zobaczenia za rok

Terapeuta zajęciowy
Marta Szatkowska

Opublikowano Bez kategorii | Skomentuj

VIII Jesienny Turniej w Bocci

Dnia 16 listopada 2018 r. odbył się VIII Jesienny Turniej w Bocci o Puchar Wójta Gminy Tarnowa Podgórnego. W Turnieju uczestniczyło 18 drużyn. Nasz Promyk reprezentowały dwie drużyny w liczbie 6 zawodników w składzie: Mikołaj Lambryczak, Piotr Maćkowiak, Jacek Szwed (I drużyna) Kamila Gibka, Marita Napierała i Marcin Pietrzak (II drużyna). Rywalizacja była bardzo zacięta, jednak wywalczyliśmy III miejsce, z którego jesteśmy bardzo zadowoleni. Po wręczeniu nagród i pucharów udaliśmy się w drogę powrotną do Konarzewa bogatsi o nowe doświadczenia i nowe znajomości. Gospodarzom serdecznie dziękujemy za dobrą organizację i empatię jaką okazywali wszystkim uczestnikom.

Mikołaj Lambryczak
uczestnik WTZ PROMYK Konarzewo

Opublikowano Bez kategorii | Możliwość komentowania VIII Jesienny Turniej w Bocci została wyłączona

Niepodległość uczy i integruje

Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości w ośrodku WTZ Konarzewo odwiedzili nas uczniowie z pobliskiej Szkoły Podstawowej. Nasi podopieczni i dzieci wyklejały kontury mapy Polski krepą i kawałkami papieru w kolorach naszej flagi narodowej. Natomiast panie nauczycielki nauczyły nas wykonywać róże z bibuły włoskiej. Na koniec uczniowie zwiedzili warsztaty, a od pana prezesa Bogdana Maćkowiaka każdy dostał upominek. Sensem spotkania było nie tylko wspólnie spędzenie czasu i wykonanie pięknych prac, ale przede wszystkim budowanie wzajemnych relacji i wspólna integracja.

Ewelina Międlarz
terapeuta zajęciowy

Opublikowano Bez kategorii | Możliwość komentowania Niepodległość uczy i integruje została wyłączona

XIV Złoty Słowik 2018 w Konarzewie

Dnia 09.11.2018r. odbył się już po raz 14 Powiatowy Przegląd Piosenki Osób Niepełnosprawnych „Złoty Słowik 2018”.

Zgłosiło się 44 wykonawców z 15 placówek Powiatu Poznańskiego, którzy wykonali 28 utworów. Repertuar był bardzo zróżnicowany od piosenek o poważnej tematyce po muzykę lekką i rozrywkową. Każdy z widowni znalazł ucztę do swojego ucha, a publiczność dopisała, przybyło ok. 250 osób. Jury w składzie: Urszula Perz – była dyrektor SP w Konarzewie, Adam Wasielewski – prezes Stowarzyszenia Chór BelCanto Gminy Dopiewo oraz Sylwia Słobodzińska – psycholog z WTZ „PROMYK”, miało trudny orzech do zgryzienia. Niełatwo było wyłonić zwycięzcę, dlatego wygranymi zostali wszyscy uczestnicy Przeglądu. Każdy wykonawca dostał pamiątkowy dyplom oraz statuetkę, a każda placówka otrzymała radiomagnetofon, który będzie służył podopiecznym. Na zakończenie występów na sale wjechał ogromny tort, a na scenie wystąpił zespół „Tupot białych mew”, który swoją muzyką zachęcił do tańca.

Jak co roku atmosfera panująca na Przeglądzie była bardzo radosna i wesoła. Wszyscy z niecierpliwością czekamy już na kolejny jubileuszowy, bo już XV Przegląd.

Dorota Gogolewska
Terapeuta zajęciowy

Opublikowano Bez kategorii | Możliwość komentowania XIV Złoty Słowik 2018 w Konarzewie została wyłączona

Wielkie emocje i integracja

34 zespoły reprezentujące 18 placówek edukacyjnych, rehabilitacyjnych i terapeutycznych z powiatu poznańskiego i Poznania wzięło udział w XVII Turnieju Bocci, który odbył się w Dopiewie. Organizatorem imprezy tradycyjnie było Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych „Promyk” w Komornikach we współpracy z powiatem poznańskim, gminą Dopiewo i Gminnym Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Dopiewie.

– Pierwsze turnieje odbyły się w Dopiewcu. Przyjeżdżało na nie sześć, potem dziesięć drużyn. A jak się przenieśliśmy na większą halę do Dopiewa, to liczba drużyn wzrosła. Obecnie to 25, 28 a w tym roku nawet 34 drużyny – mówi Bogdan Maćkowiak, organizator i prezes „Promyka”. Od kilku lat turniejowi towarzyszy również oprawa olimpijska. Był przemarsz drużyn, zapłonął znicz olimpijski i zawieszono flagę. Do tego grała Orkiestra Dęta Gminy Dopiewo.

Rywalizacja w Dopiewie angażuje wszystkich uczestników – osoby z niepełnosprawnością ruchową, intelektualną, wzrokową i niepełnosprawnościami sprzężonymi, a także kibiców, opiekunów i organizatorów turnieju. Uczestnicy z niecierpliwością czekają na moment, w którym zmierzą się w sportowych rozgrywkach, a potem już na ogłoszenie zwycięskiej drużyny. Przygotowania do turnieju trwają zresztą na długo przed rozgrywkami.

– Proste zasady, element rywalizacji, ale także strategia i możliwość integracji sprawiają, iż nasi podopieczni tak chętnie czekają i przyjeżdżają na turniej. To gra budząca ogromne emocje, bo jednym rzutem można wszystko zmienić – mówi Żaneta Szał – kierownik WTZ Drzązgowo, przy Stowarzyszeniu Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Razem” , której drużyna zajęła pierwsze miejsce. Puchar za zajęcie drugiego miejsca wywalczyło Stowarzyszenie Przyjaciół Niewidomych i Słabowidzących Ognik Poznań, a trzecią lokatę zajęła Szkoła Zawsze Razem z Poznania.

 Źródło: powiat poznański
Autor: Anna Jaworska

Opublikowano Bez kategorii | Możliwość komentowania Wielkie emocje i integracja została wyłączona

Jesienny wyjazd do Rewala

W dniach 10 – 12.10.2018 pojechaliśmy na warsztaty wyjazdowe do Rewala. Zakwaterowani zostaliśmy w ośrodku wypoczynkowym ALFA. Pogoda dopisała, co sprzyjało spacerom po plaży i okolicy. Można też było się poopalać łapiąc ciepłe jesienne promienie słoneczne. Tradycyjnie w drugi dzień pobytu poszliśmy na spacer do Trzęsacza, gdzie zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie przy ruinach kościoła. Można było też kupić sobie pamiątki oraz lody i gofry. Po powrocie do Rewala i obfitym obiedzie, czekała na nas jeszcze jedna słodka atrakcja w postaci szarlotki z lodami i bitą śmietaną ufundowana przez pana kierownika. Co wieczór bawiliśmy się na dyskotece w rytmach tanecznej muzyki. Czas szybko mija i wszystko co dobre szybko się kończy i nasz pobyt też dobiegł końca. Trzeba było spakować walizki, ostatnie spojrzenie na morze i autokarami udaliśmy się w drogę powrotną.

Terapeuta zajęciowy
Dorota Gogolewska

Opublikowano Bez kategorii | Możliwość komentowania Jesienny wyjazd do Rewala została wyłączona

15-lecie WTZ PROMYK

W piątek 28.09.2018r. obchodziliśmy 15-lecie działalności Warsztatu Terapii Zajęciowej „PROMYK”, działający przy Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „PROMYK” w Komornikach. Czytaj dalej

Opublikowano Bez kategorii | Możliwość komentowania 15-lecie WTZ PROMYK została wyłączona

Anielskie Śpiewogranie 2018

W sobotę 29 września na zaproszenie Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski im. Leszka Grajka i Parafii Matki Bożej Miłosierdzia w Swarzędzu braliśmy udział w XIV Przeglądzie Piosenki Religijnej Osób Niepełnosprawnych Anielskie Śpiewogranie 2018. W składzie: Monika, Agnieszka, Kamila, Teresa, Mikołaj i Piotrek wraz z terapeutką Ewelina Międlarz ok 10 godziny pełni entuzjazmu zajechaliśmy na miejsce.

Po przywitaniu gości i zaśpiewaniu „hymnu” Przeglądu „Aniele” przystąpiliśmy do prezentacji wybranych utworów. My zaprezentowaliśmy „Ty tylko mnie poprowadź” i z repertuaru Eleni „Tylko w Twoich dłoniach”. Piosenki śpiewaliśmy przy akompaniamencie bongosów, na których grał Piotrek. W podziękowaniu dla naszego Pana Prezesa Bogdana Maćkowiaka za 15 lat istnienia WTZ Promyk dostaliśmy pięknego drewnianego ptaka na drzewie. Wszystkie występy były niezapomniane i gorąco oklaskiwane.

Po prezentacji wszystkich zespołów wręczono nam nagrody, dyplomy i pamiątkowe pierniczki w kształcie anioła. Jak co roku wypuszczaliśmy balony w kolorach bieli, żółci i błękitu oddając hołd św. Janowi Pawłowi II, a następnie udaliśmy się na poczęstunek.

Po imprezie wszyscy uszczęśliwieni wróciliśmy do domów. Atmosfera panująca na Przeglądzie długo pozostanie w naszych sercach.

Terapeutka zajęciowa
Ewelina Międlarz

Opublikowano Bez kategorii | Możliwość komentowania Anielskie Śpiewogranie 2018 została wyłączona

Rejs statkiem

W czwartek 13 września wybraliśmy się na wycieczkę do Kórnika. Główną atrakcją wyjazdu był rejs statkiem po jeziorze kórnickim. Pogoda w tym dniu dopisała, dzięki czemu mogliśmy podziwiać widoki wokół jeziora. Mieliśmy też okazję wysłuchać historii tego miasta i przyległych do niego miejscowości. Cały rejs trwał ok. 40 min.

Po rejsie czekał na nas pyszny obiad, a po nim kto miał jeszcze ochotę na coś słodkiego mógł sobie kupić lody i kawę lub spacerować brzegiem jeziora. Zadowoleni z miło spędzonego dnia wróciliśmy autokarem do Konarzewa.

Terapeutka
Dorota Gogolewska

Opublikowano Bez kategorii | Możliwość komentowania Rejs statkiem została wyłączona

XIV Festyn Integracyjny w Owińskach

W sobotę 8 września, już po raz XIV
mieliśmy okazję uczestniczyć w Festynie Integracyjnym, który odbył się na
terenie WTZ w Owińskach. Tym razem odbył się on pod hasłem „Z wyobraźnią za pan
brat – witamy w świecie Walta Disneya.” Został on sfinansowany przez Starostwo
Powiatowe w Poznaniu i Gminę Czerwonak. We wspólnej zabawie uczestniczyły
warsztaty z terenu Powiatu Poznańskiego, Koła Wielkopolskiego Związku Inwalidów
Narządu Ruchu, zaprzyjaźnione placówki wraz z rodzinami. Nie zabrakło również
przyjaciół wspierających codzienną działalność warsztatów w Owińskach. Wśród
nich była pani Małgorzata Kozak, która odwiedziła festyn w imieniu głównego
sponsora Hansa Jörga Otto z firmy Paintball oraz firma FC Owińska. Festyn otworzyli:
prezes Wielkopolskiego Związku Inwalidów Narządu Ruchu pani Mirosława
Rynowiecka, Starosta Powiatu Poznańskiego pan Jan Grabkowski, wójt gminy
Czerwonak pan Jacek Sommerfeld oraz kierownik WTZ Owińska pani Małgorzata
Wołosz.

Nasze warsztaty w składzie: Wirginia
Kaźmierska, Małgorzata Turowska, Anna Włodarek, Aleksandra Tonder oraz Maria
Dela zaprezentowały się w piosence pt. „Kolorowy wiatr” z repertuaru Edyty
Górniak, z bajki pt. „Pocahontas.” Natomiast warsztaty z Konarzewa
zaprezentowały się w piosence pt. „Kiedyś” z repertuaru Mietka Szcześniaka, z
bajki pt. „Dzwonnik z „Notre Dame.”

W trakcie festynu bawiliśmy się w
rytm ulubionych przebojów. Nie zabrakło również hitów z najsłynniejszych bajek
Disneya. Każdy uczestnik mógł wziąć udział w konkursach związanych z tematyką
imprezy. Były to między innymi: uplecenie warkocza Roszpunki, karmienie Króla
Lwa, zbudowanie samochodu inspirowanego bajką „Auta”. Oprócz zadań
zręcznościowych można było również wytężyć mózg dopasowując postaci w „Bajkowym
Memo”, w którym Anna Włodarek zdobyła I miejsce.

Wielka niespodzianką był przyjazd
Ochotniczej Straży Pożarnej z Czerwonaka. Podczas pokazu mogliśmy przekonać
się, na czym polega praca strażaków oraz mogliśmy zobaczyć, jak wygląda od
środka wóz strażacki. Goście mogli spróbować swoich sił w paintballu oraz
malowali wspólnie kolorowy mural. Wśród atrakcji nie zabrakło także malowania
twarzy i puszczania dużych baniek mydlanych.

Wszyscy chętnie oglądali
występy zaproszonych gości, a także pokaz mody inspirowany bajkowym światem.
Zwycięzcy konkursów otrzymali dyplomy i nagrody, a pozostali fantastyczne
upominki. Osoby, którym dopisało szczęście odebrały wspaniałe nagrody w loterii
fantowej. Wszyscy po wspaniałej zabawie wrócili do swoich domów.

Uczestniczka WTZ „Promyk” w Otuszu
Aleksandra Tonder

Opublikowano Bez kategorii | Możliwość komentowania XIV Festyn Integracyjny w Owińskach została wyłączona