Aktywizacja zawodowa – firma MONDI

Kolejny wyjazd w ramach aktywizacji zawodowej odbyliśmy 22 października do firmy MONDI, która swoją siedzibę ma w Dopiewie.
Dzięki uprzejmości firmy mogliśmy poznać i zobaczyć jak powstają opakowania do produktów spożywczych. Ponieważ specyfika zakładu produkcyjnego wymaga zachowania ogromnego bezpieczeństwa, na samym początku wycieczki Panie z działu BHP przedstawiły nam prezentację, w której omówiły główne zagrożenia wynikające ze stosowania w zakładzie farb drukarskich oraz rozpuszczalników. Pokazały w jaki sposób firma jest zabezpieczona i przygotowana do ewentualnego wystąpienia zagrożenia pożarowego. Ponieważ produkty wykonywane w zakładzie są wykorzystywane w przemyśle spożywczym, wszyscy uczestnicy wycieczki musieli ubrać na siebie odzież ochronną. Kolejnym etapem była wycieczka po hali produkcyjnej, po której oprowadził nas dyrektor produkcji. Z bliska mogliśmy zobaczyć działanie maszyn drukujących oraz technikę nakładania materiałów uszlachetniających.
W całym zakładzie panuje nieskazitelny porządek, poruszać musieliśmy się tylko po wyznaczony drogach ewakuacyjnych, po których prowadziły nas panie odpowiedzialne za BHP.
Dziękujemy firmie MONDI za możliwość zwiedzenia i obejrzenia cyklu produkcyjnego opakowań, dziękujemy za miłe przyjęcie oraz otrzymane prezenty.

Terapeuta zajęciowy
Szymon Krzemiński

Zaszufladkowano do kategorii Bez kategorii | Możliwość komentowania Aktywizacja zawodowa – firma MONDI została wyłączona

Szkolenie „Asystent Seniora z Niepełnosprawnością”

Fundacja AMA Pomocy Seniorom i Rodzinie zaprasza na bezpłatne szkolenie „Asystent Seniora z Niepełnosprawnością”. Projekt skierowany w szczególności do opiekunów społecznych, wolontariuszy i osób, które już opiekują się w domu seniorem lub będą to czynić w przyszłości. Bezpłatne szkolenie będzie przeprowadzane przez lekarzy z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz profesjonalne przygotowane pielęgniarki. Każdy uczestnik otrzyma certyfikat ukończenia kursu.
Miejsce szkolenia: Budynek Centrum Medycznego Stanley ul. 28 czerwca 1956r. 135
Szkolenie składa się z części teoretycznej (8h) i praktycznej (8h)-(4 spotkania po 4h).
Termin: 21, 22, 28, 29 października 2019 w godz. 16.00-20.00
Szczegółowe informacje i harmonogram szkolenia dostępne są na stronie:
mopr.poznań.pl w zakładce (aktualności).
Szczegóły i zapisy:
Fundacja AMA tel. 691-778-932

Zaszufladkowano do kategorii Bez kategorii | Możliwość komentowania Szkolenie „Asystent Seniora z Niepełnosprawnością” została wyłączona

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Święto zostało ustanowione w 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego. Jego celem jest zwrócenie uwagi na dbałość o zdrowie psychiczne, pomoc osobom chorym z naszego otoczenia, ulepszania opieki medycznej nad chorymi psychicznie i na wszystkie sprawy dotyczące zaburzeń psychicznych. Coroczne obchody święta odbywają się pod danym hasłem – w 2013 roku „Zdrowie psychiczne i seniorzy”, w 2014 – “Zycie ze schizofrenią”, a w 2015 “ Godność w zdrowiu psychicznym”.
Zdrowie psychiczne
„Pełny dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny człowieka”
Tak zdrowie psychiczne definiuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Warto zwrócić uwagę, ze zdrowie psychiczne nie jest jednoznaczne z brakiem choroby psychicznej. W życiu każdego człowieka przychodzą trudniejsze momenty kiedy jest “ciężko na duchu”. Jest wiele czynników, które mogą wpływać na gorszy samopoczucie. Ważne jest, aby zwracać uwagę na m.in takie objawy jak obniżony nastrój, długotrwały smutek, zmęczenie, lęk. Są to nieuniknione stany, jednakże dobrze jest nie lekceważyć ich, gdyż utrzymujące się dłużej tego typu objawy mogą prowadzić do rozwinięcia się chorób psychicznych.
Jak zadbać o swoją kondycję psychiczną?
Osoby pozytywniej nastawione do świata są bardziej szczęśliwe.
Nie jest to żadnym odkryciem, że czym więcej pozytywów dostrzega się w życiu, tym wydaje się ono lepsze. Jest to niezwykle ważne dla zachowania równowagi psychicznej i emocjonalnej. Zatem nawet jeśli masz beznadziejny dzień, wszystko się sypie, to spróbuj w tej sytuacji znaleźć choć jeden pozytywny aspekt.
„Śmiech to zdrowie”
Czy odwzajemniasz uśmiech innych osób, starasz się być miły dla innych, nawet nieznajomych? Czy idąc do domu masz czas aby zatrzymać się, powiedzieć “Dzień dobry!” sąsiadce i uśmiechnąć się, czy też pędzisz do domu ze wzrokiem wbitym w ziemię, nie zwracając na nic? Udowodniono naukowo, że śmiech wpływa pozytywnie na człowieka, między innymi przyspiesza proces zdrowienia, relaksuje. Na tym założeniu bazuje śmiechoterapia. Zatem UŚMIECHNIJ SIĘ. Spraw, aby osoby w twoim otoczeniu miały wiele powodów do radości, nie zawsze “bierz życie na serio” i czasem pośmiej się z siebie samego.
Jedz zdrowo i ruszaj się
Odpowiednia dieta i codzienna porcja ruchu mają ogromny wpływ na samopoczucie. Jeśli pracujesz w trybie stacjonarnym, dużo czasu spędzasz siedząc czy to w aucie, pracy, szkole, na uczelni, w domu, to ważne jest aby zachować równowagę, poprzez ruch. Wyjdź na spacer, zacznij biegać albo jeździć na rowerze. Nadmiar węglowodanów w diecie może powodować senność i problemy z koncentracją, pamiętaj o zrównoważonej diecie.
Korzystaj ze światła słonecznego
Na ile to jest tylko możliwe postaraj się aby do twojego mieszkania czy miejsca pracy wpadało jak najwięcej promieni słonecznych. Na uczelni czy w szkole staraj się zajmować miejsce przy oknie. Przebywaj na słońcu jak najwięcej.
Dbaj o przyjaźń i znajomości
Kontakt z drugim człowiekiem nieraz ma uzdrawiającą moc. O ile lżej jest gdy ma się komu “wygadać”. Jak radośnie jest spędzić całe popołudnie w gronie najbliższych znajomych. Pamiętaj, że o relacje trzeba dbać, jeśli oczekujesz zainteresowania ze strony bliskich Twoimi sprawami, to przede wszystkim interesuj się tym co u nich się dzieje. Sam inicjuj spotkania, wyjścia. Chcesz z kimś porozmawiać? Zadzwoń, nie pisz sms czy wiadomości na portalu społecznościowym. Staraj się pamiętać o urodzinach i ważnych datach dla Twoich przyjaciół.

Zaszufladkowano do kategorii Bez kategorii | Możliwość komentowania Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego została wyłączona

WYJAZD DO KINA W BUKU

W dniu 8 października (wtorek) w ramach zajęć wspólnie wyjechaliśmy do kina w Buku na drugą cześć filmu pt. „Był sobie pies 2”. W kolejnej części filmu opartej na podstawie książki W. Bruce Cameron ukazane zostały kolejne odsłony odważnego i lojalnego Bailego, psa odradzającego się w kolejnych żywotach aby chronić i dbać o szczęście swoich najbliższych. Tym razem pies ma chronić i zaopiekować się dorastającą wnuczką.Druga część filmu była kontynuacją przygód i losów bohaterów. Podobnie jak część pierwsza wywarła na nas równie duże wrażenie, wywołując w nas wiele emocji. Z dużym skupieniem i uwagą oglądaliśmy losy i perypetie bohaterów. Proste wzruszenia i humor wynikający z prostego postrzegania świata z punktu widzenia psa niejednokrotnie wywołały na naszych twarzach uśmiech. Pies to podobno najlepszy przyjaciel człowieka, opowieść ukazane w filmie doskonale to potwierdza. Film opowiada o poświęceniu, trosce, prawdziwej miłość i przyjaźń między zwierzęciem a człowiekiem.
Wzruszeni szczęśliwym zakończeniem, uśmiechnięci i zadowoleni wróciliśmy na warsztaty.
Serdecznie podziękowania składamy sympatycznej i miłej Pani kierującej autobusem, za szczęśliwy przyjazd do kina i powrót na warsztaty.

Jarosław Lipiński
Uczestnik WTZ w Konarzewie

Zaszufladkowano do kategorii Bez kategorii | Możliwość komentowania WYJAZD DO KINA W BUKU została wyłączona

Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego

6 października obchodzony był na świecie: Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego (World Cerebral Palsy Day).
Tego dnia organizacje, instytucje reprezentujące osoby z mózgowym porażeniem dziecięcym (MPD) łączą się w swoich działaniach, które mają na celu: przybliżanie społecznościom lokalnym, rządom państw i parlamentom problematyki życia osób żyjących z MPD. W okresie od 30.09 do 06.10 br. organizowany był cykl wydarzeń pn. „Poznański Tydzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego 2019” pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Poznania.
Motywem przewodnim jest 17 milionów oraz kolor zielony jako symbol solidarności z osobami dotkniętymi MPD.
Kolor zielony, jako kolor nadziei, stał się symbolem obchodów Światowego Dnia Mózgowego Porażenia Dziecięcego i tego dnia na całym świecie, w geście solidarności z osobami z MPD, rozświetlane są w kolorze zielonym prestiżowe budynki i obiekty.

Zaszufladkowano do kategorii Bez kategorii | Możliwość komentowania Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego została wyłączona

XVIII Powiatowy Turniej Osób Niepełnosprawnych BOCCIA 2019

5 października 2019 r. już po raz 18 odbył się Powiatowy Turniej Osób Niepełnosprawnych BOCCIA 2019.
91 zawodników z 27 drużyn, w hali sportowej Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Dopiewie spotkało się aby rozegrać między sobą mecze i powalczyć o zwycięstwo.
Na zaproszenie organizatora Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „PROMYK” w Komornikach odpowiedziało kilkanaście różnych Organizacji oraz Stowarzyszeń z Powiatu Poznańskiego:
Drużyny, rywalizujące ze sobą w Powiatowym Turniej Osób Niepełnosprawnych BOCCIA 2019 to:
• Dom Pomocy Maltańskiej Środowisko Dom Społeczny w Puszczykowie
• Kórnickie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Niepełnosprawnością Intelektualną i Ruchową „Klaudynka” w Kórniku
• Niepubliczna Szkoła Podstawowa „ZAWSZE RAZEM” w Poznaniu
• Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Ich Rodzin i Przyjaciół „ZAWSZE RAZEM” w Poznaniu
• Szkoła Podstawowa Specjalna w Stęszewie
• Środowisko Dom Społeczny „OGNIK” w Poznaniu
• Warsztat Terapii Zajęciowej „PROMYK” w Konarzewie
• Warsztat Terapii Zajęciowej „PROMYK” w Otuszu
• Warsztat Terapii Zajęciowej „Razem” w Drzązgowie
• Warsztat Terapii Zajęciowej „DLA CIEBIE” w Pobiedziskach
• Warsztat Terapii Zajęciowej „Krzemień” w Poznaniu
• Warsztat Terapii Zajęciowej „OGNIK” w Poznaniu
• Warsztat Terapii Zajęciowej „WSPÓLNA DROGA” w Luboniu
• Warsztat Terapii Zajęciowej w Owińskach
Wśród zaproszonych gości, których powitał prezes Stowarzyszenia „PROMYK” Bogdan Maćkowiak byli: Przewodniczący Rady Gminy Dopiewo Leszek Nowaczyk, Sołtys Dopiewa Tadeusz Bartkowiak, kierownik Działu ds. Osób Niepełnosprawnych Anna Pawlak, redakcja gazety „Filantrop” oraz członkowie organizacji i stowarzyszeń, opiekunowie i rodziny zawodników. Wójt Gminy Dopiewo Adrian Napierała uroczyście otworzył turniej sportowy.
Przy akompaniamencie Orkiestry Dętej Gminy Dopiewo oodbył się przemarsz drużyn, podniesiono flagę a na koniec ceremonii otwarcia zapłonął ogień olimpijski.
Imprezę poprowadził Szymon Krzemiński – terapeuta z Konarzewa. Sędzia główny Beata Nejman-Guzik przedstawiła ogólne zasady gry. Turniej rozegrano w systemie pucharowym na czterech boiskach.
– Nasi podopieczni, osoby z różnymi niepełnosprawnościami podchodzą to tych zawodów w profesjonalny sposób, przygotowują się, ćwicząc systematycznie między sobą jeśli mają duże grupy warsztatowe lub organizują sparingi z zaprzyjaźnionymi stowarzyszeniami – tłumaczy Beata Nejman-Guzik.
– Poza grą w Boccia którą bardzo lubię, gram również w piłkę nożną ale najbardziej lubię zajęcia teatralne i warsztaty muzyczne – opowiada Mikołaj z WTZ „PROMYK” z Konarzewa.
– Wygramy, jesteśmy dobrej myśli, świetnie nam idzie, w zeszłym roku wygraliśmy – tak entuzjastycznie cieszyli się podopieczni WTZ „Razem” w Drzązgowie, choć ostatecznie nie stanęli na pudle.
– Do zawodów Boccia przygotowujemy się od 4 lat, codziennie gramy w kulki, latem w ogrodzie a jeśli pogoda nie sprzyja na salkach z innymi grupami – opowiada Marta z WTZ „OGNIK” w Poznaniu.
Ostatecznie po zawziętej rywalizacji na podium stanęły następujące zespoły:
• miejsce I Warsztat Terapii Zajęciowej „DLA CIEBIE” w Pobiedziskach,
• miejsce II Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Ich Rodzin i Przyjaciół „ZAWSZE RAZEM” w Poznaniu,
• miejsce III zajął Warsztat Terapii Zajęciowej „PROMYK” z Konarzewa.
Turniej pokazał, że niepełnosprawność nie przeszkadza w podejmowaniu wyzwań, o ile stworzy się osobom z dysfunkcjami odpowiednie warunki do ich realizacji. Uczestnicy turnieju z niecierpliwością czekali na moment, w którym będą mogli zmierzyć się w sportowych rozgrywkach. Każdy zespół wyjechał do domu z poczuciem ogromniej satysfakcji z udziału w tej dorocznej imprezie sportowej. Na zakończenie wszystkie zespoły otrzymały pamiątkowy puchar oraz dyplom.

Szymon Krzemiński
i Beata Spychała

Zaszufladkowano do kategorii Bez kategorii | Możliwość komentowania XVIII Powiatowy Turniej Osób Niepełnosprawnych BOCCIA 2019 została wyłączona

W naszych pracowniach praca wre

W pracowniach, które znajdują się w naszym Warsztacie realizowany jest miesięczny plan pracy, ułożony przez terapeutów. Podopieczni doskonalą zdobyte już umiejętności edukacyjne a także nabywają nowe, tworzą wiele ciekawych i niepowtarzalnych prac, wykorzystując przy tym swoją kreatywność i wyobraźnie. W pracowni ceramicznej pod czujnym okiem Pani Moniki wykonywane są prace z gliny. Uczestniczy zapoznają się z plastycznością gliny, jej strukturą, właściwościami, technikami zdobienia prac a także obsługą pieca i wypalaniem wykonanych prac. Pod czujnym i fachowym okiem Pani Moniki uczestnicy tworzą przedmioty użytkowe (kubki, ozdobne misy, miseczki, zegary, znane postacie bajkowe, zwierzęta). Od kilku dni intensywnie przygotowują się do Powiatowego Przeglądu Piosenki Osób Niepełnosprawnych „Złoty Słowik” tworząc medale, które będą wręczane laureatom konkursu. Zajęcia w pracowni uczą cierpliwości, staranności, rozbudzają wyobraźnię, dając naszym podopiecznym nieograniczone możliwości twórcze. W pracowni plastycznej, uczestniczy malują piękne obrazy, wykorzystując różne techniki malarskie. Obrazy te sprzedawane są w późniejszym czasie na aukcji, a dochód z nich przeznaczony jest na rehabilitację i wyjazdy warsztatowe. Uczestniczy wykonują także prace z wykorzystanie różnych materiałów (groch, fasola). Podczas prowadzonych zajęć rozwijają zdolności plastyczne, doskonalą sprawność manualną. Pod opieką Pań terapeutek rozwijają swoje talenty indywidualne. W pracowni uczestnicy wykonują także piękne stroiki świąteczne. Przygotowane prace zdobią pomieszczenia a także wystawiane są na kiermaszach, konkursach gdzie cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Pracowania komputerowa natomiast dba o naszą szatę graficzną, zamieszczając pamiątkowe zdjęcia i artykuły z wyjazdów na naszej stronie. Uczestniczy uczą się obsługiwać komputer a także korzystać z zasobów Internetu. Ostatnie dni w pracowni komputerowej upłynęły na przygotowaniu dyplomów i zaproszeń z okazji Święta Pieczonego Ziemniaka, a także konkursu Bocci, który odbędzie się na początku października. Pracowanie ogrodniczo-bukieciarska wraz z pracownią technik różnych już od wczesnej jesieni tworzą piękne kompozycje kwiatowe, z gałęzi, kory drzewa, świerku, szyszek, elementów naturalnych. W pracowniach wykonywane są także piękne stroiki na różne okazje i święta, ozdobne poduszki, choinki, papierowe lampiony, wianki z papierowej wikliny. W pracowni gospodarstwa domowego, przy wsparciu Pań terapeutek przygotowywane są pyszne i smaczne posiłki. Podopieczni przygotowując posiłki kształtują tym samym bardzo ważne umiejętności dbania o czystość i porządek a także współpracy w grupie. Uczą się przygotowania prostych posiłków i korzystania z przepisów kulinarnych. Nikt z naszych Warsztatów nie wraca do domu głodny. Pracowania ogrodniczo-bukieciarska w okresie wczesnowiosennym zajmuje się także wysiewem nasion warzyw, sadzeniem kwiatów, dba także o porządek terenu wokół WTZ. W naszym Warsztacie każdego dnia rozbrzmiewa także śpiew i muzyka, nasi podopieczni wspólnie z paniami terapeutkami z pracowni muzyczno-teatralnej śpiewają i grają na wybranych instrumentach. Przygotowują się także do przedstawień tematycznych, a także ćwiczą repertuar na Powiatowy Przeglądu Piosenki Osób Niepełnosprawnych „Złoty Słowik”. Wspólne muzykowanie pozwala naszym uczestnikom wyrazić swoje emocje i uczucia, przełamać lęk i nieśmiałość.

Artykuł napisał Piotr Kubis
Uczestnik WTZ w Konarzewie

Zaszufladkowano do kategorii Bez kategorii | Możliwość komentowania W naszych pracowniach praca wre została wyłączona

ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA 2019

28 września 2019r. na terenie WTZ ,,Promyk” w Otuszu jak co roku odbyła się impreza z okazji Święta Pieczonego Ziemniaka. W tegorocznym festynie wzięli udział uczestnicy WTZ ,,Promyk” z Otusza i Konarzewa wraz z rodzicami oraz członkowie Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych ,,Promyk” w Komornikach. Wśród obecnych, zaproszonych gości wymienić należy: p. Tomasza Woźnicę, Zastępcę Dyrektora PCPRu, p. Pawła Przepiórę, Zastępcę Wójta Gminy Dopiewo, p. Piotra Gorońskiego, Przewodniczącego Rady Miasta i Gminy Buk oraz p. Romualda Kubiaka, sołtysa wsi Otusz. Na przybyłych czekały wspaniałe atrakcje, takie jak: quiz na temat ziemniaka, konkurs na rzeźbę z ziemniaka, rzut ziemniakiem do celu, zwiedzanie wozu strażackiego. Państwo Sokołowscy z Buku zaserwowali nam różne potrawy z ziemniaka, takie jak: pyry z gzikiem, placki ziemniaczane, szare kluski i frytki. Jednym słowem: smakowicie – jak to w powiecie poznańskim. Niespodziankę sprawiła obecności animatorki, która umilała czas przez wykonywanie ogromnych baniek mydlanych i zachęcała do udziału w zajęciach z chustą klanza. Dużą frajdę sprawiły też przejażdżki bryczkami i alpakoterapia, ze zwierzętami z zaprzyjaźnionych gospodarstw. Ponadto Prezes Stowarzyszenia, pan Bogdan Maćkowiak, zadbał o każdy detal, nagrodził wszystkich tych, którzy brali udział poszczególnych konkurencjach. Szczęście się do nas uśmiechnęło, ponieważ pogoda sprzyjała spędzaniu czasu na powietrzu. Jak zwykle dziękujemy za niesamowite przeżycia, które na długo pozostaną w naszej pamięci.

Aleksandra Tonder,
uczestniczka WTZ „Promyk” w Otuszu

Zaszufladkowano do kategorii Bez kategorii | Możliwość komentowania ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA 2019 została wyłączona

Centrum Motoryzacji Historycznej

kopras_001

Zdjęcie 1 z 19

W czwartek 26 września 2019r., piętnastoosobowa grupa uczestników naszych warsztatów wyjechała na krótką wycieczkę poznawczo-aktywizacyjną do Centrum Motoryzacji Historycznej Zbyszka Koprasa w Fiałkowie koło Dopiewa. Pan Zbyszek pokazał nam swoją imponującą kolekcję stu samochodów i trzystu motocykli. Maszyny wyprodukowano wyłącznie w Polsce w latach1933-1999. Robiliśmy sobie zdjęcie mnóstwo zdjęć z zabytkowymi Maluchami, Żukami i Tarpanami a także przy awionetce. Gdy już zwiedziliśmy prawie 4 hale pełne maszyn czekał na nas mały poczęstunek przygotowany przez gospodarza. W podziękowaniu wpisaliśmy się do księgi pamiątkowej i zostawiliśmy upominek –ceramicznego Fiata 126p.

Monika Śmiglewska
terapeutka

Zaszufladkowano do kategorii Bez kategorii | Możliwość komentowania Centrum Motoryzacji Historycznej została wyłączona

Niezależne życie smakuje lepiej

Fundacja Akceleracji i Inkubacji Biznesu zaprasza do udziału w projekcie „Niezależne życie smakuje lepiej”.
Projekt oferuje współpracę osoby niepełnosprawnej z asystentem oferującym bezpłatne usługi asystencji osobistej i bezpłatnej pomocy w pracach domowych, samoobsłudze, przygotowaniem lub dostarczeniem posiłków.
Pytanie dotyczące projektu można kierować pod nr tel. 537 961 466

Zaszufladkowano do kategorii Bez kategorii | Możliwość komentowania Niezależne życie smakuje lepiej została wyłączona