DZIEŃ DZIECKA W OTUSZU

W sobotę 9 czerwca w WTZ ,,Promyk” w Otuszu odbyła się impreza z okazji Dnia Dziecka. Gościli na niej uczestnicy z WTZ „Promyk” z Otusza i Konarzewa oraz członkowie Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych w Komornikach wraz z rodzicami. Wszystkich powitał Prezes Stowarzyszenia, Pan Bogdan Maćkowiak. W imprezie wzięło udział około 200 osób. Na uczestników imprezy czekało wiele atrakcji. Były to min. gry i zabawy prowadzone przez animatorów przebranych za popularne postacie z bajek. Można było puszczać bańki mydlane, pograć w badmintona oraz samodzielnie złowić wędką fantastyczną nagrodę. Chętni mogli spróbować swoich sił na boisku przed mundialem, grając mecz w piłkę nożną: rodzice kontra podopieczni. Na zwycięzców czekały gadżety mundialowe. Całą zabawę umiliła nam muzyka puszczana przez dj’a, przy której można było potańczyć. Na wszystkich obecnych czekał catering, który serwował drożdżówki, kiełbasę i karkówkę z grilla, hot-dogi oraz grochówkę. Jak co roku dopisała nam piękna, słoneczna pogoda.

Impreza mogła odbyć się dzięki dofinansowaniu Gminy Dopiewo i Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych w Komornikach. Wszyscy uczestnicy wyjechali z festynu z wieloma nagrodami.

 

Patrycja Oracz
terapeuta zajęciowy

Opublikowano Bez kategorii | Skomentuj

Malta STRONG 2018

W czwartek 7 czerwca 2018 roku uczestnicy WTZ Promyk Konarzewo oraz Otusz wzięli udział w Zmaganiach Siłaczy Malta STRONG 2018.

Relacja z obu Warsztatów

Jubileuszowe, bo 15 zawody Malta Strong organizowane przez Dom Pomocy Maltańskiej jak co roku były nie lada wyzwaniem dla naszych siłaczy. Sześcioosobową ekipę reprezentowali: Piotr Maćkowiak, Kamila Gibka, Mikołaj Lambryczak, Basia Hoffa, Darek Karpiński i Jarek Lipiński. Wszystkie konkurencje wymagały dobrej kondycji fizycznej i sprawności, lecz przerzucanie opony było najtrudniejszym wyzwaniem. „Nasi Promykowcy” dali rade na piątkę z plusem. Zdobyliśmy dwa I miejsca (spacer Buszmena, Ściana Murarza), jedno II miejsce (Dramat Barmana) oraz III (Spacer Siłacza). Wielkie gratulacje dla naszych siłaczy oraz podziękowania dla organizatorów.

Rehabilitant
Beata Guzik-Nejman

 Uczestnicy Wtz ,,Promyk” w Otuszu w składzie: Kamil Marciniak, Mateusz Wiciak, Adrian Mazurek, Krzysztof Pawela, Marcin Kasperski oraz Wirginia Kaźmierska wraz z rehabilitantem p. Jakubem wyruszyli na zawody sportowe ,,Malta Strong 2018” do Puszczykowa. Konkurencje wymagały dużej siły i kondycji fizycznej. Wzięliśmy udział w następujących konkurencjach: spacer buszmena, wyciskanie szpuli, dramat barmana, załadunek kul-worków z piaskiem, ściana murarza, kolejarz, spacer siłacza ogrodnika i przerzucanie opony. Pomimo sporej rywalizacji, naszej drużynie udało się zdobyć I miejsce w konkurencji ,,Dramat Barmana”, II miejsce zajęliśmy w ,,Ścianie Murarza” natomiast III w dyscyplinie ,,Spacer Buszmena.” Zwycięzcom i uczestnikom gratulujemy!

Terapeuta
Patrycja Oracz

Opublikowano Bez kategorii | Skomentuj

DZIEŃ MATKI W OTUSZU 2018

W środę 30 maja w Otuszu odbył się Dzień Matki. Z tej okazji uczestnicy obu warsztatów pod okiem pań terapeutek: Marzeny Goleń-Niedzieli i Justyny Owczarek przygotowali dla swoich mam przedstawienie pt. „Dwoje ludzi”. Opowiada ono o dwóch ludziach pasujących do siebie jak klucz do zamka, czy jak dwie połówki jabłka.

Podczas przedstawienia aktorom podawane były różne rekwizyty takie jak: zegarek elektroniczny, zegar ścienny, płachta, która udawała morze oraz lalki. Aktorzy również udawali klepsydrę. Uczestnicy również zaśpiewali dwie piosenki: ,,Pokolenie” z repertuaru zespołu Kombi w wykonaniu duetu Mikołaja Lambryczaka i Marcina Pietrzaka oraz „Pięknie żyć” z repertuaru Ryszarda Rynkowskiego w wykonaniu trio Aleksandry Tonder, Małgorzaty Turowskiej oraz Moniki Andrzejewskiej. Po przedstawieniu wszystkie mamy dostały wykonany wcześniej przez uczestników mały upominek w postaci magnesu na lodówkę.

Po części artystycznej wszyscy uczestnicy wraz ze swoimi mamami usiedli do poczęstunku przygotowanego przez panie terapeutki z pracowni gospodarstwa domowego w Otuszu i Konarzewie.

Naszym kochanym mamom raz jeszcze z całego serca za wszystko dziękujemy i życzymy wytrwałości i uśmiechu na każdy dzień.

Aleksandra Tonder
uczestniczka WTZ ,,Promyk” w Otuszu

Opublikowano Bez kategorii | Możliwość komentowania DZIEŃ MATKI W OTUSZU 2018 została wyłączona

Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Wolsztynie

W czwartek 17.05.2018r. uczestnicy WTZ ,,Promyk” w Otuszu wraz ze swoim rehabilitantem Panem Jakubem Kaźmierczakiem, jak co roku wyjechali do Wolsztyna na Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych. Wśród uczestników znaleźli się: Błażej Świec, Mateusz Wiciak, Kamil Marciniak, Małgorzata Turowska, Agnieszka Andraszyk oraz Marcin Kasperski i Michał Szymanowicz. Błażej w kolarstwie, jadąc na trzykołowym rowerze zdobył pierwsze miejsce. Mateusz w biegu na 100 metrów uzyskał srebrny medal. Natomiast Kamil Marciniak w biegu na 400 metrów, pokonując całą bieżnię, dotarł do mety jako pierwszy. W pchnięciu kulą jako pierwsze wystartowały kobiety, gdzie Małgorzata zdobyła srebro, natomiast Agnieszka brąz. Następnie w tej samej konkurencji jako mężczyźni reprezentujący otuski Promyk wystartowali Marcin i Michał, którzy zdobyli brązowe medale. Po zakończeniu wszystkich zmagań nastąpił moment wręczenia medali. Z naszej drużyny każdy miał zaszczyt stanąć na podium, zdobywając złoto, srebro i brąz. Po dekoracji udaliśmy się na ciepły posiłek po czym wróciliśmy do swoich domów.

Michał Szymanowicz
uczestnik WTZ Promyk w Otuszu

Opublikowano Bez kategorii | Możliwość komentowania Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Wolsztynie została wyłączona

Warsztaty Wyjazdowe w Sarbinowie

„Życie bez podróżowania , jest jak potrawa bez soli”
 Elżbieta Dzikowska- podróżniczka

 

Zainspirowani jakże znaną podróżniczką Elżbietą Dzikowską Podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej  Promyk z Konarzewa i Otusza wraz z kadrą terapeutów i kierownictwem wyruszyli w swoją podróż do Sarbinowa.
Wyjechaliśmy 7.05.2018 z parkingu CRK wczesnym rankiem z Konarzewia. Po 6 godzinach dotarliśmy na miejsce gdzie zostaliśmy przywitani przepiękną pogodą i spokojnym szumem fal. Nasz nadmorski pobyt wypełniony był jak zawsze wieloma atrakcjami.
Najważniejsza była dla nas talasoterapia. To rodzaj terapii osób niepełnosprawnych wykorzystujący morski klimat, morskie powietrze oraz morski szum fal ,który działa niezwykle uspokajająco i relaksująco . Nie zabrakło zatem wielu spacerów przepiękną promenadą.
Wieczór pierwszego dnia pobytu- to dyskotekowe szaleństwa przy zespole muzycznym z solistką.
W drugim dniu  każdy z nas odwiedził pobliską latarnie morską w Gąskach. Tam dojechaliśmy wynajęta tylko dla nas „Kolejką na kołach”. Tu mieliśmy czas na lody, kawę oraz przepyszne gofry czy rurki z kremem. Nie zapomnieliśmy również o zakupie wielu pamiątek , które kusiły nas swoją różnorodnością. Wieczorem przy zorganizowanym dla nas ognisku delektowaliśmy się przepysznymi kiełbaskami , które wcześniej każdy z nas sobie upiekł. Dzień zakończyliśmy podziwianiem przepięknego zachód słońca , który urok i aura ukoiła nas do snu.
Trzeci dzień do czas naszego powrotu do domów. Po śniadaniu zaczerpnęliśmy ostatnich  promieni słonecznych. Potem pakowanie walizek i nieuchronny powrót do naszych domów. Na pożegnanie jak zwykle wspólne pamiątkowe zdjęcie .
            Zorganizowanie trzydniowego wyjazdu dla ponad 80 osób niepełnosprawnych to nie lada wyzwanie nie tylko organizacyjne ,ale również finansowe.
Dziękujemy Kierownikowi oraz kadrze WTZ za zorganizowanie nam tej wspólnej podróży.
Dziękujemy że mogliśmy wyjechać , odpocząć , ale przede wszystkim oderwać się od naszych codziennych zmagań .

Marzena Goleń – Niedziela
Terapeuta zajęciowy

Opublikowano Bez kategorii | Możliwość komentowania Warsztaty Wyjazdowe w Sarbinowie została wyłączona

Warsztaty origami

Dnia 18.04.2018r. grupa uczestników WTZ PROMYK w Konarzewie na zaproszenie Szkoły Podstawowej w Konarzewie uczestniczyła w IX Międzyszkolnych Warsztatach Origami. Główną tematyką zajęć była postać z angielskich bajek. Był to czas bardzo owocny, a przekazana wiedza zostanie dalej wykorzystana. Kreatywność oraz zaangażowanie uczestników nie miała końca.

Agnieszka Kuźlak

Opublikowano Bez kategorii | Możliwość komentowania Warsztaty origami została wyłączona

Złota nutka w Kościanie

Taniec niepełnosprawnych jest jedną z form aktywnej rehabilitacji. Pozwala nam wyrażać własne emocje i uczucia. Gdy tylko przełamiemy bariery wstydu i wyjdziemy na parkiet taniec stanie się źródłem radości, satysfakcji, poczucia własnej wartości i poprawia swoją samoocenę, przede wszystkim jest dobrą terapią psychologiczną.

Dnia 11 kwietnia na zaproszenie Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci z Niepełnosprawnością „Patrzmy Sercem” i Zespołu Szkół Specjalnych im. Marii Konopnickiej w Kościanie dwunastu tancerzy z WTZ Konarzewo z opiekunkami Eweliną Międlarz i Magdaleną Bartkowiak wyruszyły do Kościana na konkurs tańca o „Złotą Nutkę”. Była to impreza, która odbywała się po raz dziewiąty, my uczestniczyliśmy w niej po raz drugi. W tym roku pod hasłem „Tańcz, nie żałuj podłogi, tańcz, aż zabolą Cię nogi”, swoje układy zaprezentowało 17 zespołów dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Każdy taniec był pełen ekspresji, a uśmiechy z twarzy uczestników nie schodziły.

Opiekunki WTZ-ów zarażone miłością do rytmów latynoamerykańskich przedstawiły układ taneczny zumby składający się z 3 utworów: „Bailando Dos Corazones” – Chayanne, „Ego” – Willy William i „Waka waka” – Shakiry. Dzięki połączeniu romantycznej bachaty i afrykańskiemu tańcu przenieśliśmy wszystkich zgromadzonych tancerzy i publiczność w klimat gorącego lata. Po występach organizatorzy zapewnili miłą rozrywkę w formie występu zespołu muzycznego, do którego wszyscy mogliśmy potańczyć, a także poczęstunek i coś do picia dla ochłody. Do ośrodka wróciliśmy naładowani pozytywną energią z medalem, pucharem, dyplomem i dużą ilością prezentów.

Opublikowano Bez kategorii | Możliwość komentowania Złota nutka w Kościanie została wyłączona

Walne Zebranie Stowarzyszenia

W dniu 09 kwietnia 2018r. w CRK w Konarzewie odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawcze Stowarzyszenia „PROMYK”.

  walne_2018_003 walne_2018_007 walne_2018_012 walne_2018_015

 • Walne Zebranie przyjęło sprawozdanie merytoryczne oraz finansowe Stowarzyszenia udzielając absolutorium Zarządowi. 
 • Walne Zebranie przyjęło i zatwierdziło bilans Stowarzyszenia, rachunek zysku i strat za 2017 rok. 
 • Walne Zebranie zatwierdziło plan pracy Stowarzyszenia na 2018 rok. 
 • Walne Zebranie przyjęło uchwałę, aby dodatni wynik finansowy przyjąć na cele statutowe Stowarzyszenia na 2018 roku. 

Prezes Stowarzyszenia
Bogdan Maćkowiak

Opublikowano Bez kategorii | Możliwość komentowania Walne Zebranie Stowarzyszenia została wyłączona

Taneczne integracje osób niepełnosprawnych w Pobiedziskach

7 kwietnia grupa podopiecznych WTZ Promyk z Konarzewa wraz z terapeutką  Marzeną Goleń –Niedziela uczestniczyła w Tanecznych Integracjach  w Pobiedziskach. Był to Pierwszy Powiatowy Przegląd Taneczny Osób Niepełnosprawnych zrzeszonych przy Warsztatach Terapii Zajęciowej.
Układy taneczne jakie reprezentowaliśmy były inspirowane muzyką lat 80 i 90. Bodźcem do choreografii naszego układu tanecznego była muzyka z filmu pt. ”GRASE” .Układ ćwiczyliśmy codziennie z wielkim zaangażowaniem. W Johna Travolte wcielił się podopieczny Marek Kołodziejczak natomiast w tańczące aktorki Kamila Gibka, Maja Mielcarek i Daria Skrzypczak. Nasz występ był oklaskiwany na stojąco.
Po raz kolejny pokazaliśmy, że niepełnosprawność nie jest dla nas przeszkodą w realizowaniu naszych pasji i zainteresowań. Potrafimy się świetnie bawić i podejmować nowe wyzwania.
Wróciliśmy z dyplomami, zdjęciami z fotobudki i przepiękną statuetką ręcznie wykonaną w formie lalki tancerki.

Marzena Goleń – Niedziela
Terapeuta zajęciowy

Opublikowano Bez kategorii | Możliwość komentowania Taneczne integracje osób niepełnosprawnych w Pobiedziskach została wyłączona

The Voice Of Otusz 2018

W środę 04.04.2018r. w WTZ „Promyk” w Otuszu już po raz drugi miało miejsce wyjątkowe wydarzenie zorganizowane przez naszą panią psycholog, Sylwię Słobodzińską, które było odwzorowane na telewizyjnym programie muzycznym „The Voice of Poland”. Zaprezentowaliśmy się następująco:

 • Trio Małgorzata Turowska, Małgorzata Pakuła i Anna Włodarek zaśpiewało piosenkę grupy Dwa plus jeden pt. „Iść w stronę słońca”
 • Patrycja Michalska zaprezentowała piosenkę zespołu Dwa plus jeden
 • Michał Szymanowicz pokazał się w utworze Briana Adamsa pt. „Here I Am”.
 • Małgorzata Turowska zaśpiewała utwór zespołu Kometa pt „Tańcz Królowo Dyskoteki
 • Aleksandra Tonder zaśpiewała „Wymarzoną” z repertuaru grupy MIG
 • Trio Marty Nowak, Małgorzaty Turowskiej i Karoliny Krzemińskiej zaprezentowały się w piosence ,,Statki na niebie” zespołu De Mono
 • Utwór pt. „Przez twe oczy zielone” usłyszeliśmy w solowym wykonaniu Agnieszki Andraszyk
 • Zespół chłopaków w składzie: Przemysław Mikołajczak, Mateusz Wiciak oraz Marcin Kasperski wykonali piosenkę harcerską „Płonie ognisko w lesie”
 • Paulina Woroch wystąpiła solo, w piosence „Boso” zespołu Zakopower.
 • Grupa w składzie: Teresa Kobiela, Aleksandra Tonder, Michał Szymanowicz, Michał Bręk, Monika Prejzendanc, Maria Dela oraz Iwona Kocurek wykonali piosenkę zespołu Akcent „Przez twe oczy zielone”

Wyniki przedstawiały się następująco:

 • Małgorzata Turowska zdobyła I miejsce
 • Na II miejscu uplasował się Michał Szymanowicz
 • III miejsce należało do Pauliny Woroch

Było też kilka wyróżnień. Spośród osób wyróżnionych znalazła się między innymi Aleksandra Tonder.

Po występach pani Sylwia podziękowała wszystkim za wspaniały show, który dzięki jej pomysłowi wspólnie zrealizowaliśmy. Po wspólnej zabawie z uśmiechami na twarzy wróciliśmy do swoich pracowni.

Aleksandra Tonder
uczestniczka WTZ Promyk w Otuszu

Opublikowano Bez kategorii | Możliwość komentowania The Voice Of Otusz 2018 została wyłączona