Porady psychologiczne

W czasie zawieszenia zajęć na Warsztatach, do Waszej dyspozycji jest nasza pani psycholog Sylwia. 
Jeżeli tylko będziecie mieć potrzebę porozmawiania osobiście z panią Sylwia, również i Wy rodzice naszych podopiecznych dzwońcie pod numer 519 32 5105.

Pani Sylwia jest do Waszej dyspozycji i jak zawsze chętnie z Wami porozmawia i jak zawsze Wam pomoże.

Pozdrawiamy
kierownik oraz kadra WTZ PROMYK

Zaszufladkowano do kategorii Bez kategorii | Dodaj komentarz

Czasowe zawieszenie działalności WTZ

Na polecenie Wojewody Wielkopolskiego czasowo zawiesza się działalność Warsztatu Terapii Zajęciowej w Konarzewie i Otuszu od dnia 26 marca do 10 kwietnia 2020r.

Kierownik WTZ
Bogdan Maćkowiak

Zaszufladkowano do kategorii Bez kategorii | Dodaj komentarz

POLECENIE Wojewody Wielkopolskiego z dnia 11 marca 2020r.

Na podstawie art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 2 marca 2020r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 374) w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się choroby zakaźnej COVID-19 wywołanej wirusem SARS-CoV-2 polecam czasowe zawieszenie działalności, na terenie województwa, w terminie od dnia 12 marca 2020r. do dnia 25 marca 2020r. w:
a) placówkach wsparcia dziennego;
b) centrach integracji społecznej;
c) klubach integracji społecznej;
d) dziennych domach i klubach seniora;
e) środowiskowych domach samopomocy;
f) warsztatach terapii zajęciowej.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych wojewoda może wydawać polecenia obowiązujące wszystkie organy administracji rządowej działające w województwie i państwowe osoby prawne, organy samorządu terytorialnego, samorządowe osoby prawne oraz samorządowe jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej w związku z przeciwdziałaniem COVID-19. Polecenia podlegają natychmiastowemu wykonaniu.

Zaszufladkowano do kategorii Bez kategorii | Możliwość komentowania POLECENIE Wojewody Wielkopolskiego z dnia 11 marca 2020r. została wyłączona

Kurs florystyczny i komputerowy

W miesiącu lutym w naszym warsztacie podopieczni uczestniczyli, w kursie komputerowym i florystycznym, w którym realizowany był program podstaw obsługi komputera i florystyki a także materiałoznawstwa, zakresu kompozycji bukietów i wiązanek okolicznościowych.
Kursy zorganizowane były przez Panią Kingę Kaczmarczyk z Wifoon, w ramach aktywizacji zawodowej, której ważnym aspektem jest przygotowanie do podjęcia pracy i utrzymania zatrudnienia. Zajęcia odbywały się w grupie, regularnie przez dwa tygodnie. Kurs skierowany był do osób z niepełnosprawnością intelektualną, nie pracujących, biernych zawodowo.
Ćwiczenia i zadania wykonywane podczas kursu były dostosowane do możliwości intelektualnych uczestników, rozwijały one pamięć, koncentrację, uwagę, spostrzegawczość, koordynację wzrokowo-ruchową.
Pierwsze ćwiczenia do których nasi uczestnicy przystąpili na początku kursu komputerowego polegały na zaznajomieniu się z podstawowymi programami i pakietem Office.
W kolejnych dniach uczestnicy zakładali własną pocztę internetową, szukali tematycznych informacji w Internecie, przenosili informację z Internetu do programu Word, słuchali wybranych utworów muzycznych przy pomocy określonych programów muzycznych. Kurs florystyczny obejmował tematy z zakresu tworzenia kompozycji, florystyki komercyjnej, florystyki pogrzebowej i ślubnej.
Codzienne wizyty Pani Kasi, wywoływały w naszych uczestnikach wiele uśmiechu i radości. Cała grupa z niewielką pomocą Pani Kasi i dużym zaangażowaniem tworzyła własne kompozycje, z zaciekawieniem i uwagą słuchając wskazówek Pani Kasi, prowadzącej kurs. Uczestnicy podczas kursu zdobyli nowe doświadczenia w tworzeniu kompozycji z kwiatów, zapoznali się z dziedziną florystyki, a także pogłębili swoją wiedzę w zakresie obsługi komputera. Otrzymane zaświadczenia o ukończeniu kursu będą świadczyły o zdobytych kompetencjach, umiejętnościach i przyswojonej wiedzy.

Łukasz Leonarczyk,
uczestnik WTZ w Konarzewie

Zaszufladkowano do kategorii Bez kategorii | Możliwość komentowania Kurs florystyczny i komputerowy została wyłączona

Smok Wawelski w Konarzewie

Tydzień zaczął się interesująco. W poniedziałek, 24 lutego, w Konarzewie odbyło się przedstawienie: legenda o Smoku Wawelskim. Zaprezentowali ją aktorzy z Krakowa, którzy przyjechali specjalnie, by dla nas: uczestników WTZ z Otusza i Konarzewa oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej w Konarzewie przedstawić tę znaną wszystkim  historię.

Legenda może i znana, ale jej wykonanie mogło zaskoczyć niejednego widza. Bardzo aktywna forma zajęć, pozwalająca publiczności na występowanie na scenie, taniec i wspólną grę z aktorami to niewątpliwie elementy, które ożywiły chyba każdego i sprawiły mnóstwo radości. Wróciliśmy do swojej pracy, długo wspominając Smoka Wawelskiego i jego historię.

Kamil Marciniak
WTZ Promyk Otusz
z Martą Mrowińską
WTZ Promyk Otusz

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

Zaszufladkowano do kategorii Bez kategorii | Możliwość komentowania Smok Wawelski w Konarzewie została wyłączona

Taneczne Walentynki

Jak wiadomo, 14 lutego obchodzimy jedno z najważniejszych świąt w życiu zakochanych. Mowa oczywiście o Walentynkach nazywanych także dniem świętego Walentego. Tego dnia zakochani uroczyście celebrują wspólnie spędzony czas i uczucia, którymi się obdarowują. Dla nas święto to ma o wiele szerszy wymiar: jest doskonałą okazją do wyrażenia swojej przyjaźni i sympatii do innych osób i dobrej zabawy. W związku z tym w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Otuszu urządziliśmy zabawę walentynkową. A ponieważ trwa karnawał, okazja była podwójna. Taniec jest doskonałą formą ruchu, integracji, daje możliwość wyrażenia emocji i aktywnego spędzenia czasu. W WTZ jest to jedna z ulubionych form aktywności i zawsze gwarancja dobrej zabawy!

Kamil Marciniak
WTZ Promyk Otusz

Zaszufladkowano do kategorii Bez kategorii | Możliwość komentowania Taneczne Walentynki została wyłączona

Gala Dopiewskich Filarów 2020

 

 

 

 

 

 

 

Dopiewskimi Filarami uhonorowani zostali podczas tegorocznego „Spotkania Nowo-rocznego Gminy Dopiewo”: Zbigniew Kopras – pasjonat motoryzacji (kategoria „am-basador”), Albin Marian Czekalski – 40 lat „sołtysujący” wsi Zakrzewo (kategoria „super-filar”). Bogdan Maćkowiak – prezes Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Promyk” (kategoria „animator”)
• Za założenie i rozwój Stowarzyszenia „Promyk”, które od 20 lat prowadzi Warsztaty Terapii Zajęciowej w Konarzewie i Otuszu. Korzysta z nich obecnie blisko stu niepełnosprawnych mieszkańców gminy Dopiewo i gmin sąsiednich. Za konsekwencję w działaniu, pozytywne myślenie i dobrą energię.
• Za stworzenie w WTZ-ach urozmaiconej oferty zajęć, pracowni i terapii, dzięki której podopieczni Stowarzyszenia mają przyjazne miejsce, w którym każdego dnia odnajdują: radość, dobro i sens życia. Za wieloletnią organizację „Powiatowego Turnieju Osób Niepełnosprawnych Bocci” i Festiwalu Osób Niepełnosprawnych „Złoty Słowik” – wydarzeń, które na trwałe wpisały się w kalendarz wielu fundacji, stowarzyszeń, szkół i warsztatów z całego regionu.
• Za przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, wkład w integrację osób nie-pełnosprawnych z pełnosprawną częścią społeczeństwa. Za otwieranie osób niepełnosprawnych na świat, a świata na ich potrzeby. Za budowanie mostów i rozpalanie promieni Słońca.

Wcześniej Wójt Gminy Dopiewo – Adrian Napierała przybliżył gościom Spotkania Noworocznego dokonania ubiegłego roku oraz wyzwania i plany, jakie jej samorząd wiąże z 2020 r. Publiczność obejrzała filmowe podsumowanie ubiegłego roku. Pośród niej znaleźli się samorządowcy, politycy, przedstawiciele organizacji, instytucji i stowarzyszeń, przedsiębiorcy i dotychczasowi laureaci „Dopiewskich Filarów”. Wójt, razem z Przewodniczącym Rady Gminy Dopiewo – Leszkiem Nowaczykiem złożył życzenia. Głos zabrali ponadto Senator RP – Jadwiga Rotnicka i była Poseł – Bożena Szydłowska, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego i mieszkaniec Skórzewa w Gminie Dopiewo – Wojciech Jankowiak i Wicestarosta Poznański i mieszkaniec Dąbrówki w Gminie Dopiewo – Tomasz Łubiński.
Oprawę muzyczną „Gali Dopiewskich Filarów” zapewnił duet jazzowy – Jacek Szwaj (piano) i Jan Adamczewski (sax). Preludium Bacha zaprezentowała publiczności młoda pianistka, laureatka międzynarodowych i krajowych konkursów – Malwina Jasińska z Dąbrowy, która w listopadzie ubiegłego roku wystąpiła w Carnegie Hall w Nowym Jorku. Tradycją dopiewskich gali są występy taneczne. Tym razem można było zobaczyć układy do muzyki filmowej w wykonaniu grupy ArtDance, której tancerze związani są z Teatrem Wielkim w Poznaniu.
Gwiazdą wieczoru była Hanna Banaszak, która – wraz z zespołem – zaprezentowała uczestnikom wydarzenia dość wyrafinowany repertuar, oparty na jazzie i poezji. W recitalu nie zabrakło jednak dobrze wszystkim znanych piosenek, które przyniosły artystce popularność przed laty.

Autor tekstu: Adam Mendrala, Gmina Dopiewo
Fot. Urząd Gminy Dopiewo 

Zaszufladkowano do kategorii Bez kategorii | Możliwość komentowania Gala Dopiewskich Filarów 2020 została wyłączona

Seniorzy w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Otuszu

W naszym Stowarzyszeniu chętnie przyjmujemy gości i dzielimy się doświadczeniami. 29 stycznia 2020 r. WTZ w Otuszu odwiedzili seniorzy z gminy Buk, uczestniczący w skierowanym do nich projekcie unijnym dotyczącym obsługi komputera i umiejętności informatycznych. Zwiedzili pracownie, dowiedzieli się, czym zajmują się uczestnicy i zobaczyli, jak pracują, będąc pod wrażeniem wykonywanych w warsztacie wyrobów.

Był też czas na rozmowę przy kawie i cieście – część poczęstunku przygotowana była przez uczestników pracowni gospodarstwa domowego, zaś goście również przygotowali dla wszystkich słodką niespodziankę.

Część środków z programu seniorzy postanowili przeznaczyć na zakup materiałów do pracowni, co stanowi ogromne wsparcie dla warsztatu. Ogromnie się cieszymy, serdecznie dziękujemy i mamy nadzieję na dalszą współpracę. To było bardzo miłe spotkanie!

Kamil Marciniak
uczestnik pracowni komputerowej
Marta Mrowińska
terapeuta zajęciowy
WTZ Otusz

Zaszufladkowano do kategorii Bez kategorii | Możliwość komentowania Seniorzy w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Otuszu została wyłączona

Bal karnawałowy w Ogniku

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zdjęcie 1 z 18

30 stycznia br. wzięliśmy udział w balu karnawałowym zorganizowanym przez WTZ Ognik z Poznania. Motywem przewodnim były stroje z bajek, kreskówek i komiksów. Pięknie przystrojona sala zapełniła się barwnymi postaciami, w które wcielili się zaproszeni goście. Organizatorzy przygotowali dla uczestników słodki poczęstunek oraz konkursy. Był to mile spędzony czas przy porywającej do tańca muzyce. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie i super zabawę.

Anna Besztak – Mirek
terapeuta zajęciowy
Marcinem Mankiewiczem,
uczestnik WTZ w Konarzewie

Zaszufladkowano do kategorii Bez kategorii | Możliwość komentowania Bal karnawałowy w Ogniku została wyłączona

Wizyta pani Poseł

Pani-Posel_004

Zdjęcie 1 z 18

28 stycznia br. Nasz warsztat odwiedziła Poseł Joanna Jaśkowiak, w spotkaniu towarzyszył także Mirosław Wieloch, Radny Powiatu Poznańskiego. Pan Kierownik serdecznie przywitał gości ,zapraszając na poczęstunek przygotowany przez pracownię gospodarstwa domowego. Wizyta rozpoczęła się od zwiedzania warsztatu ,a ściślej mówiąc wszystkich funkcjonujących w nim pracowni (ceramicznej , plastycznej , ogrodniczo-bukieciarskiej , muzyczno – teatralnej, gospodarstwa-domowego, technik różnych, komputerowej i Sali rehabilitacyjnej). Pani poseł serdecznie przywitała się z naszymi podopiecznymi , bliżej poznając twórczość oraz zainteresowania naszych podopiecznych a także specyfikę ich funkcjonowania w warsztacie. Zapoznała się z działalnością placówki, a także metodami prowadzenia terapii zajęciowej, różnymi technikami pracy i narzędziami wykorzystanymi w pracowniach. Pani Joanna była pod wrażeniem talentu i prac wykonywanych przez naszych uczestników. My również byliśmy zachwyceni kreatywnością i pasją Pani poseł, którą zdradziła nam w pracowni ceramicznej, wykonując pięknego zająca z gliny, opowiadając nam o swojej twórczości i zainteresowaniach gliną. Na koniec spotkania Pan Kierownik wręczył Pani Poseł i Panu Radnemu upominki , piękny talerz ceramiczny i mydełko wykonany przez naszych uczestników w pracowni ceramicznej i pracowni technik różnych. Serdecznie dziękujemy Pani Joannie i Panu Mirosławowi za odwiedziny, mile spędzony czas, wspólną rozmowę, okazałą życzliwość i ciepłe słowa, które dla naszych podopiecznych są zawsze dużym uznaniem i motywacją do dalszej pracy, przełamywania własnych słabości i ograniczeń. Pani Joanno mamy nadzieję, że niebawem będzie również okazja aby się spotkać , oczywiście serdecznie Panią zapraszamy, być może podczas kolejnego spotkania będziemy mogli wspólnie wykonać z Pani pomocą kolejne tak urocze zajączki.

Karolina Jurga
Zastępca kierownika
Mikołaj Lambryczak
Uczestnikiem WTZ w Konarzewie

Zaszufladkowano do kategorii Bez kategorii | Możliwość komentowania Wizyta pani Poseł została wyłączona