II Taneczne Integracje w Pobiedziskach

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Podczas każdego tańca, któremu oddajemy się z radością, umysł traci zdolność kontroli, a ciałem zaczyna kierować serce”

Paulo Coelho

W piątkowy poranek dnia 1 marca pięciu uczestników wraz z terapeutką Ewelina Międlarz wybrało się do Pobiedzisk na II Taneczne Integracje. Taniec łączy ludzi, dlatego imprezę zaczęto od wspólnej zabawy przeplatanej występami uczestników z WTZ-ów. Tematem strojów w tym roku było wojsko, dlatego też przygotowaliśmy taniec do utworu „Przyjedź mamo na przysięgę”.  Uczestnicy Rafał Weychan, Marek Kołodziejczak i Jarosław Lipiński wcielili się w żołnierzy, natomiast Teresa Głuchowska w matkę, a Piotr Baranowski w lekarza. Uczestnicy podczas występu świetnie się bawili, a reakcja publiczności nie pozostawiała złudzeń, że występ im się podobał.
Szczęśliwi ze statuetką za zajęcie 3 miejsca i pięknym aniołem wróciliśmy do ośrodka.
Wszyscy wykonawcy udowodnili, że trzeba czerpać radość z muzyki i tańca.

Terapeuta zajęciowy
Ewelina Międlarz

Opublikowano Bez kategorii | Możliwość komentowania II Taneczne Integracje w Pobiedziskach została wyłączona

Bal karnawałowy w Konarzewie

Dnia 09.02.2019r. w Konarzewie odbył się jak co roku balik karnawałowy dla wszystkich uczestników WTZ oraz członków Stowarzyszenia.

Podopieczni wraz z rodzicami licznie wypełnili salę, zabawa została uświetniona przez zaprzyjaźnionego Dj. Wszyscy bawili się świetnie przy największych rozrywkowych hitach.

Muzyka poderwała wszystkich do tańca, nie zabrakło pociągu do Warszawy i gimnastyki przy kaczuszkach. Podczas balu został rozstrzygnięty konkurs, wcześniej przygotowanej krzyżówki kwartalnika „PROMYCZEK”. Uczestnicy przekazali do skrzynki konkursowej poprawnie rozwiązaną krzyżówkę, po czym odbyło się losowanie przez najmłodszą latorośl balu. Wśród szczęśliwców znaleźli się: Dawid Malicki, Katarzyna Nowak, Miłosz Maćkowiak, Monika Andrzejewska, Marita Napierała, Aleksandra Tonder, Kamila Gibka, Marta Nowak, Anna Włodarek.

Nagrody zostały wręczone przez prezesa PROMYKA Bogdana Maćkowiaka.

Podczas odpoczynku od plonsów mogliśmy posilić się posiłkiem ufundowanym przez wójta gminy Dopiewo pana Adriana Napierałę.

Humory wszystkim dopisywały do samego końca. Szczęśliwi wróciliśmy do naszych domów. Do zobaczenia za rok.

Terapeutki zajęciowe
Agnieszka Kuźlak, Joanna Mentel

Opublikowano Bez kategorii | Możliwość komentowania Bal karnawałowy w Konarzewie została wyłączona

Bal karnawałowy w Ogniku

Dnia 22 stycznia br. grupa uczestników WTZ Promyk z Konarzewa brała udział w balu karnawałowym, na który zostali zaproszeni przez WTZ Ognik z Poznania.

Na sali pojawili się uczestnicy w barwnych strojach przebrani za: śnieżki, renifery, królewny, batmani, pingwiny. Znane przeboje muzyki tanecznej wprowadziły tańczących w radosny nastrój, a wspólna zabawa przyniosła wiele uśmiechu na twarzach.

Gościnni gospodarze balu przygotowali konkursy i zabawy oraz poczęstunek dla wszystkich gości.

Terapeuta zajęciowy
Katarzyna Michalak

Opublikowano Bez kategorii | Możliwość komentowania Bal karnawałowy w Ogniku została wyłączona

Spotkanie wigilijne

20 grudnia 2018 roku odbyło się spotkanie wigilijne dla uczestników WTZ „PROMYK” oraz członków Stowarzyszenia oraz ich rodziców i opiekunów, których przywitał prezes Stowarzyszenia Bogdan Maćkowiak. Na spotkanie przybyli bardzo licznie goście, ok. 250 osób. Wśród zaproszonych gości byli: Tomasz Łubiński Wicestarosta Powiatu Poznańskiego, Antoni Kalisz Członek Zarządu Powiatu Poznańskiego, Paweł Przepióra Wicewójt Gminy Dopiewo, Jan Broda Wójt Gminy Komorniki, Elżbieta Bijaczewska Dyrektor PCPR w Poznaniu, Elżbieta Tonder Pełnomocnik Starosty ds. Osób Niepełnosprawnych, Teresa Gromadzińska Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia, Czesława Leciejewska Dyrektor OPS w Dopiewie, Mirosława Walkowiak Kierownik OPS w Stęszewie, Ewa Roszyk-Ledecka Kierownik OPS w Komornikach, Paweł Ratajczak Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Poznańskiego, Andrzej Strażyński Radny Powiatu Poznańskiego, Sławomir Skrzypczak Radny Powiatu Poznańskiego, Elżbieta Nowicka Dyrektor Gminnej Biblioteki w Dopiewie, Piotr Goroński Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Buk, Ks. Krzysztof Różański Proboszcz Parafii w Konarzewie, Ks. Karol Górawski Dziekan Komornicki, Ks. Krzysztof Stefański Archidiecezjalny Duszpasterz Osób Niepełnosprawnych, Mariola Łuczak.
Spotkanie rozpoczęło się przedstawieniem pt. „Wigilia z wierszami ks. Jana Twardowskiego” w wykonaniu uczestników Warsztatu z Konarzewa i Otusza. Scenariusz został przygotowany przez panie terapeutki Marzenę i Justynę. To już tradycja naszych przedstawień, że są pełne emocji, głębokich przemyśleń i refleksji. Po przedstawieniu złożyliśmy sobie życzenia i przełamaliśmy się opłatkiem. Dekorację do przedstawienia przygotowała pracownia plastyczna, a o przyozdobienie stołów zadbała pracownia ogrodniczo – bukieciarska.
Na stołach pojawiły się tradycyjne potrawy wigilijne m.in. karp, kapusta z grzybami, barszcz z uszkami przygotowane przez pracownie gospodarstwa domowego. Na stołach znalazły się też słodkości przygotowane przez rodziców uczestników WTZ.
Nieodłącznym elementem każdego spotkanie są prezenty dla uczestników WTZ i członków Stowarzyszenia „PROMYK”. Każdy z nich otrzymał paczkę ze słodyczami oraz kalendarz na 2019 przygotowany przez pracownię komputerową.
Całej uroczystości towarzyszył świąteczny klimat, któremu sprzyjała także prawdziwie zimowa aura za oknem.
Na zakończenie cytując fragment przedstawienia: „Życzymy sobie, żebyśmy byli lepsi, nie tylko na święta, kiedy się dostaje prezenty”.

Terapeuci zajęciowi
Dorota Gogolewska
Szymon Krzemiński

Opublikowano Bez kategorii | Możliwość komentowania Spotkanie wigilijne została wyłączona

Wycieczka do Zielonej Góry

W środę 12 grudnia wybraliśmy się na wycieczkę do Zielonej Góry. Chociaż na dworze nie było zbyt ciepło, to nie przeszkadzało nam to w zwiedzaniu miasta.

Po przyjeździe na miejsce czekało na nas dwóch przewodników, którzy oprowadzili nas po Starówce i zapoznali z historią miasta oraz pokazali najważniejsze budynki urzędowe. Charakterystycznym akcentem dla tej miejscowości są urocze bachuski, które zamieszkują różne zakątki miasta, a główny pomnik boga winorośli i urodzaju Bachusa znajduje się na zielonogórskim deptaku. Przewodnicy opowiedzieli nam również historię o rzeźbie młodzieńca z koniem, która była przeznaczona na wystawę podczas igrzysk olimpijskich w 1936 roku w Berlinie. Pierwotnie pomnik stał w Krośnie Odrzańskim. Zwiedziliśmy również Planetarium Wenus oraz konkatedrę św. Jadwigi. Kolejną główną atrakcją, która przyciągnęła nas do Zielonej Góry to Palmiarnia, którą wybudowano w 1961 roku wraz z restauracją. Ponieważ rośliny znajdujące się w palmiarnia rozrastały się to na przestrzeni lat powiększano ją, aby ostatecznie w 2008 roku oddać przebudowaną Palmiarnię z wielkimi tarasami, z których można podziwiać panoramę Zielonej Góry.

Po intensywnym spacerze po ulicach tego miasta udaliśmy się na ciepły obiad z podwieczorkiem do pobliskiego Ośrodka Sportów w Drzonkowie.

Terapeuta zajęciowy
Dorota Gogolewska

Opublikowano Bez kategorii | Możliwość komentowania Wycieczka do Zielonej Góry została wyłączona

Wieczór z Aniołami

Dnia 6 grudnia 2018r. na zaproszenie Domu Pomocy Maltańskiej z Puszczykowa wzięliśmy udział w „Wieczorze z Aniołami”, na którym prezentowany jest dorobek artystyczny osób niepełnosprawnych Powiatu Poznańskiego. Tematyka wieczoru nawiązuje do Świąt Bożego Narodzenia. Na uroczystość złożyły m.in.: krótka etiuda teatralna pt. „Pięć aniołów w niebie mieszkało” przypominająca o tym, że warto bezinteresownie czynić dobro, prezentacje prac plastycznych, konkurs na najpiękniej wykonaną kolędę lub pastorałkę. Rozstrzygnięto konkursy plastyczne i muzyczne, których laureaci otrzymali nagrody i dyplomy. Wśród nagrodzonych osób znaleźli się także uczestnicy naszego warsztatu. W przerwie mieliśmy okazję poczęstować się pysznymi potrawami przygotowanymi na tę okazję. Na koniec wieczór uświetnili swoim występem soliści Teatru Muzycznego w Poznaniu.

Terapeuta zajęciowy
Lidia Domańska

Opublikowano Bez kategorii | Możliwość komentowania Wieczór z Aniołami została wyłączona

MIKOŁAJKI 2018

5 grudnia br. uczestnicy WTZ „Promyk” z Konarzewa i Otusza spotkali się razem w Dymaczewie, by wspólnie świętować Mikołajki 2018.

Wychodząc z autokaru nie dało się nie zauważyć dużego wigwamu, który należy do kompleksu Hotelu Szablewski. Uchodził z niego ogromny dym. Był to dym z ogniska, które przygotowano dla nas wewnątrz pomieszczenia. Będąc w środku, wszyscy poczuliśmy już magię zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Ogromne ognisko w samym środku rozgrzewało nasze i tak gorące już, ręce i serca.

Mikołajki rozpoczęły się przemową pana kierownika Bogdana Maćkowiaka, po czym wspólnie zaczęliśmy się bawić przy świątecznych utworach, które puszczał dla nas z głośników DJ. Obsługa Hotelu Szablewski ugościła nas wzorowo, serwując nam pyszne ciasta. Jednak nie był to koniec pyszności. Byśmy głodni nie odjechali, przygotowali jeszcze dla nas żurek, bigos oraz kiełbaski z grilla. Podobnie jak w zeszłym roku, atrakcją naszych Mikołajek było przybycie prawdziwego Świętego Mikołaja, który wszystkich uczestników WTZ obdarował świątecznymi paczkami ze słodyczami.

Już na sam koniec pan kierownik złożył serdeczne podziękowania na ręce kierowniczki Hotelu za wspaniałe ugoszczenie nas.

Aleksandra Tonder
uczestniczka WTZ „Promyk” w Otuszu

Opublikowano Bez kategorii | Możliwość komentowania MIKOŁAJKI 2018 została wyłączona

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

W dniu 4 grudnia 2018r. w Mosińskim Ośrodku Kultury gościliśmy na balu kostiumowym z okazji 100 rocznicy odzyskana Niepodległości.

W programie imprezy uczestnicy poszczególnych Warsztatów zaprezentowali się w Polonezie oraz odśpiewali Hymn Polski.

Zabawę taneczną prowadziła pani animatorka, a przy dźwiękach muzyki odbyła się prezentacja kostiumów.

Dzięki uprzejmości Powiatu Poznańskiemu, który był organizatorem spotkania każdy Warsztat z rąk Członka Zarządu, pana Antoniego Kalisza otrzymał prezent w postaci miniwieży firmy Blaupunkt.

Imprezy organizowane dla osób niepełnosprawnych integrują nas, dają mnóstwo radości i uśmiechu, przełamują bariery niepełnosprawności, a przede wszystkim nas łączą. Do zobaczenia za rok

Terapeuta zajęciowy
Marta Szatkowska

Opublikowano Bez kategorii | Możliwość komentowania Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych została wyłączona

VIII Jesienny Turniej w Bocci

Dnia 16 listopada 2018 r. odbył się VIII Jesienny Turniej w Bocci o Puchar Wójta Gminy Tarnowa Podgórnego. W Turnieju uczestniczyło 18 drużyn. Nasz Promyk reprezentowały dwie drużyny w liczbie 6 zawodników w składzie: Mikołaj Lambryczak, Piotr Maćkowiak, Jacek Szwed (I drużyna) Kamila Gibka, Marita Napierała i Marcin Pietrzak (II drużyna). Rywalizacja była bardzo zacięta, jednak wywalczyliśmy III miejsce, z którego jesteśmy bardzo zadowoleni. Po wręczeniu nagród i pucharów udaliśmy się w drogę powrotną do Konarzewa bogatsi o nowe doświadczenia i nowe znajomości. Gospodarzom serdecznie dziękujemy za dobrą organizację i empatię jaką okazywali wszystkim uczestnikom.

Mikołaj Lambryczak
uczestnik WTZ PROMYK Konarzewo

Opublikowano Bez kategorii | Możliwość komentowania VIII Jesienny Turniej w Bocci została wyłączona

Niepodległość uczy i integruje

Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości w ośrodku WTZ Konarzewo odwiedzili nas uczniowie z pobliskiej Szkoły Podstawowej. Nasi podopieczni i dzieci wyklejały kontury mapy Polski krepą i kawałkami papieru w kolorach naszej flagi narodowej. Natomiast panie nauczycielki nauczyły nas wykonywać róże z bibuły włoskiej. Na koniec uczniowie zwiedzili warsztaty, a od pana prezesa Bogdana Maćkowiaka każdy dostał upominek. Sensem spotkania było nie tylko wspólnie spędzenie czasu i wykonanie pięknych prac, ale przede wszystkim budowanie wzajemnych relacji i wspólna integracja.

Ewelina Międlarz
terapeuta zajęciowy

Opublikowano Bez kategorii | Możliwość komentowania Niepodległość uczy i integruje została wyłączona