Zalecenia i wytyczne dotyczące organizacji Warsztatu Terapii Zajęciowej „Promyk” w Konarzewie i Otuszu w okresie pandemii wirusa SARS-CoV-2

Opracowane zalecenia, wytyczne i działania mają na celu ochronę i bezpieczeństwo, a także dobro i zdrowie pracowników i uczestników warsztatu. Zalecenia dotyczą organizacji warsztatu w okresie pandemii wirusa, mają one na celu zmniejszenie ryzyka i zapobieganie zakażeniu wirusa SARS-CoV-2. Niniejsze zalecenia będą obowiązywały z dniem rozpoczęcia zajęć w placówce, sporządzone zostały, w oparciu o aktualne zalecenia i rekomendacje Głównego Inspektora Sanitarnego (GIS) a także Ministra Zdrowia, w zakresie profilaktyki zdrowotnej.

Zalecenia i wytyczne dotyczące organizacji Warsztatu Terapii Zajęciowej „Promyk” w Konarzewie i Otuszu w okresie pandemii wirusa SARS-CoV-2

Zaszufladkowano do kategorii Bez kategorii | Możliwość komentowania Zalecenia i wytyczne dotyczące organizacji Warsztatu Terapii Zajęciowej „Promyk” w Konarzewie i Otuszu w okresie pandemii wirusa SARS-CoV-2 została wyłączona

Przedłużenie zawieszenia zajęć w WTZ

Decyzją Wojewody Wielkopolskiego działalność Warsztatu Terapii Zajęciowej jest zawieszona od dnia 11 maja do 24 maja 2020r.

decyzja_wojewody_wielkopolskiego_z_dnia_8.05.2020_r._dotyczaca_zawieszenia_dzialalnosci_placowek_wsparcia_dziennego

Zaszufladkowano do kategorii Bez kategorii | Możliwość komentowania Przedłużenie zawieszenia zajęć w WTZ została wyłączona

„…a teraz maj i maj i maj dokoła się święci…”

Podczas zawieszenia zajęć w naszym warsztacie, pod czujnym okiem naszego Pana Kierownika cała kadra sumiennie i intensywnie pracuje, dbając o czystość i porządek w warsztacie a także o teren zielony wokół warsztatu, usuwając chwasty, podlewając kwiaty, kosząc trawę. Pierwsze efekty naszej wspólnej pracy, można już obejrzeć na dołączonych zdjęciach, wykonanych podczas naszych spotkań.

Rozpoczął się miesiąc maj, przez wielu z nas uważany za jeden z najpiękniejszy i najprzyjemniejszy miesiąc w roku. Rozkwitające rośliny i kwiaty zagościł również na naszym warsztatowym tarasie, piękne pelargonie, w intensywnych odcieniach czerwieni, ozdobiły i udekorowały nasz warsztat. Każdego roku, już od połowy kwietnia, kwiaty te niezmiennie goszczą, zajmując czołowe miejsce na naszym tarasie, tworząc wyjątkową i niepowtarzalną atmosferę podczas wspólnych posiłków i rozmów. Uprawa warzyw w tunelu foliowym, w Otuszu to przede wszystkim pielęgnacja, odpowiednie nawodnienie i nawożenie warzyw.  Już wczesną wiosną w naszym foliowcu uprawiane są wczesnowiosenne nowalijki a także wiele gatunków warzyw m.in. pomidory malinowe, koktajlowe, kilka rodzajów sałaty, papryka. Nasze zbiory każdego roku są bardzo obfite, zdrowe i smaczne a nasza warsztatowa spiżarnia wypełniona jest po brzegi. My natomiast późną jesienią możemy z uśmiechem na twarzy wspominać nasze prace w szklarni i ogródku.

Ogrodoterapia jest bardzo ważnym i istotnym rodzajem terapii naszych uczestników, opartej w dużej mierze na aktywnościach i działaniach podejmowanych wśród i z udziałem roślin. Jest to również jedna z bardzo istotnych form uzupełniających rehabilitację naszych uczestników.  Ma ona bardzo pozytywny wpływ na poprawę zdrowia fizycznego jak również psychicznego naszych podopiecznych, umożliwiając im dogłębne poznanie środowiska przyrodniczego. Czynności wykonywane w grupie poprawiają komunikatywność, interakcje w grupie a także pracę w zespole,a ruch na świeżym powietrzu, szczególnie w słoneczne dni, to moc korzyści dla zdrowia i organizmu. Praca w ogrodzie a także jego pielęgnacja i zajęcia prowadzone wśród roślin poprawiają i usprawniają również motorykę małą poprzez wykonywanie prostych czynności w ogrodzie wymagających używania rąk.  Sztuka układania i tworzenia kompozycji kwiatowych, w pracowni ogrodniczo-bukieciarskiej to również praca z kwiatami żywymi, z papieru, suszu i elementów sztucznych. Jest ona również świetną okazją do doskonalenia chwytu i koordynacji wzrokowo-ruchowej, a także ćwiczenia i wzmacniania mięśni w obrębie dłoni. Dla osób mających problemy w zakresie motoryki małej to ważny element terapii, ale również niełatwe zadanie, wymagające skupienia, precyzji i zaangażowania. Prace w ogrodzie to przede wszystkim pielęgnacja kwiatów i uprawa posadzonych warzyw w foliowcu. Wzmacnia ona w naszych uczestnikach poczucie wartości, dając wiele radości i satysfakcji. Zajęcia w ogrodzie wyciszają i odprężają, pozwalają wsłuchać się w śpiew ptaków, szum drzew ale również rozładowują negatywne emocje (np. poprzez koszenie trawy, grabienie, pielenie). Bardzo tęsknimy za wspólnie spędzanym czasem. Każdego dnia nie możemy doczekać się Waszego powrotu i naszej wspólnej pracy, wspólnych chwil, w których tak jak kiedyś pracowaliśmy razem w ogródku, tworzyliśmy wyjątkowe prace i pyszne dania w swoich pracowniach. Mamy nadzieję, że już niebawem wspólnie usiądziemy na tarasie, przy pysznym drożdżowym placku i gorącej kawie.

W kilku zdaniach napisała
Karolina Jurga

Zaszufladkowano do kategorii Bez kategorii | Możliwość komentowania „…a teraz maj i maj i maj dokoła się święci…” została wyłączona

Zaproszenie do udziału w badaniu

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zaprasza osoby niepełnosprawne do udziału w badaniu pt„Problemy osób niepełnosprawnych w zaopatrywaniu się w artykuły pierwszej potrzeby w czasie epidemii

Celem badania jest uzyskanie wiedzy na temat potrzeb osób niepełnosprawnych w zakresie zaopatrywania się w artykuły pierwszej potrzeby oraz sposobów radzenia sobie w realizacji zakupów w sytuacji ograniczeń w poruszaniu się i w dostępie do sklepów w związku z ogłoszonym w Polsce stanem epidemii. Wyniki badania przyczynią się do określenia możliwych form wsparcia osób z niepełnosprawnościami w zakresie zaopatrzenia w podstawowe artykuły. Badanie ma charakter anonimowy. Wyniki badania będą prezentowane wyłącznie w postaci zbiorczych zestawień. Prosimy o udzielenie szczerych odpowiedzi. 

Ze względu na cel badania ankieta adresowana jest w szczególności do osób niepełnosprawnych dokonujących zakupu artykułów pierwszej potrzeby samodzielnie lub przy wsparciu rodziny, lub najbliższego otoczenia (tj. do osób niepełnosprawnych mieszkających samodzielnie lub z rodziną/opiekunami/współlokatorami).

Wypełnienie ankiety zajmie około 5 minut. Aby rozpocząć wypełnianie ankiety, należy kliknąć na podany niżej link lub skopiować go i wkleić w okienko przeglądarki internetowej. Prosimy o wypełnienie ankiety do 8 maja 2020 r.

W razie pytań prosimy o kontakt na skrzynkę mailową: badania@pfron.org.pl

Link do elektronicznej wersji ankiety DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH:

https://ankiety.pfron.org.pl/limesurvey/index.php/285954?lang=pl

Zaszufladkowano do kategorii Bez kategorii | Możliwość komentowania Zaproszenie do udziału w badaniu została wyłączona

Decyzja Wojewody Wielkopolskiego

Decyzją Wojewody Wielkopolskiego działalność Warsztatu Terapii Zajęciowej jest zawieszona od dnia 25 kwietnia do 10 maja 2020r.

decyzja_ww_z_24.04_2020_r._dotyczaca_ograniczenia_dzialalnosci_jednostek_wsparcia_dziennego

Zaszufladkowano do kategorii Bez kategorii | Możliwość komentowania Decyzja Wojewody Wielkopolskiego została wyłączona

Fotografioterapia

Kochani,
Najwyższy czas abyście przeczytali kilka słów ode mnie… z niektórymi z Was mam kontakt przez FB, za co bardzo serdecznie dziękuję… tęsknię za Wami, za wspólnymi warsztatami czy to z muzykoterapii, czy z szeroko rozumianej arteterapii. Jednak najbardziej mi brakuje fotografioterapii, do której przygotowywałam się przez okres zimowy. Dlatego też postanowiłam Wam przypomnieć „dekalog fotografa” abyście samodzielnie próbowali swoich sił – w domu, na balkonie, tarasie, ogrodzie… może w lesie lub parku… 🙂 pamiętajcie, że fotografia to kreatywność, oko, które widzi wiele czyli tzw. spostrzegawczość.

DEKALOG  FOTOGRAFA:

  1. Znajdź to, co chciałbyś/chciałabyś uchwycić w kadrze.
  2. Aparat należy trzymać obiema rękoma, lub podpierać na czym się tylko da – dzięki temu zdjęcia nie będą poruszone czyli rozmyte.
  3. Zapanuj nad światłem – pamiętajcie aby nie fotografować pod słońce (chyba, że chcemy uchwycić zachód słońca). Jeśli ma być to portret lub cała postać, warto zwrócić uwagę, by nasz model był zwrócony w stronę światła, może to być np. okno.
  4. Dobry kadr ponad wszystko – to co cenie sobie najbardziej. Pamiętajcie o dobrym świetle, róbcie zdjęcia z lampą, gdy jest zbyt ciemno. Warto też zwrócić uwagę na to, żeby postaci nie były „obcięte”. Najprostszą formą dobrego kadru jest uchwycenie naszego obiektu w środku. Jednak nie bójcie się eksperymentować. Aby uniknąć „nudnych” zdjęć można pokusić się różnorodne rozmieszczenie kompozycji.
  5. Ruszaj się, bo ruch to zdrowie. Nie stójcie w miejscu, obejdźcie fotografowany obiekt. Czasami z innej perspektywy będzie on wyglądał o wiele lepiej.
  6. Warto współpracować z modelem – rozmawiajcie, aby osoba fotografowana nie czuła się spięta. Naturalność to recepta na udane zdjęcie. Pamiętajcie, że fotograf nie tylko „pstryka” zdjęcia, rozmawiajcie, poszukujcie inspiracji w internecie, książkach, gazetach. Ale starajcie się także stworzyć coś własnego i niepowtarzalnego.
  7. Aparat to nie wszystko. W dzisiejszych czasach wystarczy telefon komórkowy. Pamiętajcie, że liczy się pomysł i Wasze spojrzenie na świat, to jak go widzicie i jak go chcecie przedstawić odbiorcy. Zdjęcia tworzą historię, utrzymują chwilę w kadrze… coś co może nam umknąć można zamknąć w kadrze i wracać do tego latami.
  8. Fotografioterapia – terapia poprzez fotografowanie. Dlaczego ma charakter terapeutyczny? Niektórym nadaje sens, jest pasją, zmusza do kreatywnego myślenia, do ruchu. Dzięki niej to, co może być lotne pozostaje w naszej pamięci dzięki albumom – tak, kochani, twórzcie albumy – wystarczy zwykły zeszyt aby tam wklejać Wasze zdjęcia, gdzie w każdym z nich jest cząstka zarówno osoby fotografującej jak i modela. Fotografia odpręża, tworzenie albumów rodzinnych to piękne ujęcie naszych korzeni, zamiłowań, tego co robimy w życiu. To cenna pamiątka. Twórz i zachowuj.

Kochani czekam na Wasze prace w komentarzach pod postem, na zachętę przesyłam kilka moich zdjęć, które udało mi się zrobić zanim zamknęłam się w domu w trosce o zdrowie najbliższych i swoje.

Ściskam Was mocno, dla chętnych podaję link mojego profilu na FB, piszcie jeśli macie ochotę: https://www.facebook.com/veronique.anne.92

Do zobaczenia, dbajcie o siebie,
Wasza terapeutka Ania BM (pracownia plastyczna)

Zaszufladkowano do kategorii Bez kategorii | Możliwość komentowania Fotografioterapia została wyłączona

Instrukcja wypełnienia wniosku o dofinansowanie z PFRON

Szanowni Państwo,

W związku z uruchomieniem przez PFRON nowego programu „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi” – Moduł III oraz licznymi telefonami ze strony rodziców/opiekunów osób uczęszczających do WTZ zwracam się z uprzejmą prośbą o dokładne poinstruowanie przyszłych wnioskodawców odnośnie: Czytaj dalej

Zaszufladkowano do kategorii Bez kategorii | Możliwość komentowania Instrukcja wypełnienia wniosku o dofinansowanie z PFRON została wyłączona

Czasowe zawieszenie działalności WTZ

Na polecenie Wojewody Wielkopolskiego czasowo zawiesza się działalność Warsztatu Terapii Zajęciowej w Konarzewie i Otuszu od dnia 11 kwietnia do 24 kwietnia 2020r.

Kierownik WTZ
Bogdan Maćkowiak

Zaszufladkowano do kategorii Bez kategorii | Możliwość komentowania Czasowe zawieszenie działalności WTZ została wyłączona

Wsparcie dla osób niepełnosprawnych z PFRON

Wsparcia kierowanego do osób niepełnosprawnych w związku z epidemią koronawirusa:

http://bip.pfron.org.pl/komunikaty/szczegoly-komunikatu/news/pfron-zaprasza-samorzady-powiatowe-do-realizacji-wsparcia-kierowanego-do-osob-niepelnosprawnych-w/

Zaszufladkowano do kategorii Bez kategorii | Możliwość komentowania Wsparcie dla osób niepełnosprawnych z PFRON została wyłączona

Kilka słów na czas, gdy zatrzymał się świat…

…zatrzymał się i dość nagle, zmienił się nasz świat i nasza codzienność, w bardzo wielu płaszczyznach i obszarach. Zawieszenie funkcjonowania pracy i zajęć w naszym warsztacie zostało decyzją Wojewody i PFRON przedłużone do 10 kwietnia. Decyzje te mają na celu ochronę naszego zdrowia i bezpieczeństwa. Trudno nam ostatecznie określić datę powrotu na warsztaty, do życia sprzed czasu epidemii i walki z wirusem. Aktualnie w większość pracujemy zdalnie, starając się zachować płynność istotnych spraw w naszym warsztacie. Spotykając się w warsztacie staramy się dbać o nasze bezpieczeństwo, zachowując szczególną ostrożność poprzez zachowanie odpowiedniej odległości od siebie. Stosując również standardowe środki ostrożności w postać m.in., rękawiczek i maseczek. Dbamy również o sałatę, pomidory i paprykę, którą wspólnie sadziliście podczas zajęć w pracowni ogrodniczo-bukieciarskiej. Poprzez naszą stronę internetową i portale społecznościowe, każdego dnia staramy się być z Wami. Dostarczać Wam krótkich informacji o naszej pracy, pomysłach na prace plastyczne, które możecie samodzielnie przygotować z rodzicami w swoich domach. Udostępniając również utwory Waszych ulubionych wykonawców, których piosenki często wspólnie śpiewaliśmy w pracowniach. Każdego dnia do Waszej dyspozycji, jest nasza Pani psycholog, z którą zawsze możecie porozmawiać.

Czas przymusowej izolacji, kwarantanny to czas konieczności pozostania w domach, to również niezwykle trudny dla nas czas i doświadczenie, które często wyzwala i rodzi w nas wiele pytań i trudnych emocji, o zdrowie swoje i swoich bliskich, o powrót do normalności.

Będąc na warsztatach prowadziliśmy wiele wspólnych rozmów, podczas cotygodniowych spotkań społeczności, również w naszych pracowniach podczas zajęć terapeutycznych. Z entuzjazmem rozmawiając o swoich zainteresowaniach, pasjach, tworząc przy tym piękne i wyjątkowe prace. Dziś jest to niestety niemożliwe, pomimo, że wszyscy bardzo tego pragniemy i tęsknimy za sobą a także wspólnie spędzanym czasem. Każdego dnia myślimy o Was, wówczas na naszych twarzach pojawia się uśmiech. Kochani warsztaty bez Was, to już nie to samo. Puste korytarze, smutne pracowanie, brakuje Waszego śmiechu, gwaru, rozmów, przede wszystkim Waszej obecności.  To Wy dajecie nam siłę, wspierając nas w naszych działaniach.

Przed nami trudny czas, czas w którym wszyscy musimy szczególnie dbać o siebie, unikając bliskich kontaktów z ludźmi i stosując się do restrykcyjnych zasad bezpieczeństwa wydanych przez Rząd, tylko takimi sposobami możemy zatrzymać rozprzestrzenianie się wirusa. W trosce o Wasze zdrowie i bezpieczeństwo przyłączamy się do wszelkich próśb i apeli o pozostanie w domach. 

W tym rudnym dla Was i dla nas czasie, chcielibyśmy wspólnie życzyć Wam, nasi kochani podopieczni, zdrowia, wytrwałości i uśmiechu, a przede wszystkim miłości i wszystkiego dobrego co ze sobą niesie, bo to właśnie ona daje nam siłę, pozwalając zwyciężyć nasze lęki, pojawiające się obawy, dając radość i szczęście niezwykle ważne w tym trudnym czasie. Zbliżająca się Wielkanoc to czas otuchy, nadziei i pokoju. Niech te święta napełnią Was pokojem, dając wewnętrzny spokój i siłę, w pokonywaniu trudności, pozwalając z ufnością patrzeć w przyszłość.

Pamiętajcie Kochani, po każdej burzy i deszczu zawsze przychodzi słońce, które świeci ponad chmurami.

Serdeczne życzenia składa
Kierownik WTZ „Promyk”, Bogdan Maćkowiak
wraz z kadrą pracowniczą

Zaszufladkowano do kategorii Bez kategorii | Możliwość komentowania Kilka słów na czas, gdy zatrzymał się świat… została wyłączona