Pracownia ceramiczna w Warsztatach Terapii Zajęciowej „Promyk” w Konarzewie to miejsce inne od pozostałych. Uczestnicy tworzą wyjątkowe prace z mokrej gliny w dwóch kolorach do wyboru. Ważne są tylko chęci, ponieważ terapeutka dostosowuje rodzaj pracy do możliwości motorycznych Podopiecznego. Można lepić fantazyjne stwory z bajek, psy, ufoludki albo po prostu stworzyć serię misek z uszami królika, panuje całkowita dowolność i dostęp do własnej kreatywności.
Podopieczni nie mający pomysłu, ale chcący się „pobawić” z często nowym dla nich materiałem mogą naklejać gliniane kulki na gipsową formę i stworzyć w ten prosty sposób niepowtarzalny talerz.
Po wyschnięciu i wypaleniu prac do biskwitu następuje kolejny etap twórczy, mianowicie nakładanie surowego szkliwa lub oddanie przedmiotu do malowania do innych pracowni naszego WTZ. Szkliwienie jest tajemniczą i trudną czynnością, wymagającą precyzji i w pewnym stopniu „odwagi”, by nie bać się zepsuć. Proces jest odwracalny, szkliwo można zmyć, a nauka bezcenna.
Gotowe, wypalone w 1200stC prace cieszą nasze oczy na wystawach, w domach i na kiermaszach, a bywa że Podopieczni przywiązują się do nich emocjonalnie.
mgr Monika Śmiglewska,
terapeuta zajęciowy, pracownia ceramiczna