W naszym warsztacie nie ma miejsca na nudę, mamy szereg zajęć i atrakcji. W pracowniach naszego warsztatu mamy możliwość rozwijania swoich uzdolnień, pasji, kompetencji i umiejętności.
W poszczególnych pracowniach uczymy się przygotowania do zawodu, czynności pracy jak i jej organizacji.
W pracowni muzyczno-teatralnej poza rozwijaniem słuchu muzycznego, tworzeniem scenariuszy, ćwiczymy nasze aparaty artykulacyjne, w tym odpowiednią dykcję i sposób wymawiania wyrazów i zdań. Uczestniczymy również w zajęciach wokalnych, inscenizacjach teatralnych do których podczas wielogodzinnych prób ćwiczymy swoje role, tworzymy również wspólnie rekwizyty niezbędne nam do przedstawień. Każdego dnia również sumiennie ćwiczymy sprawność naszych dłoni i palców, usprawniając i rozwijając naszą motorykę małą poprzez tworzenie wyjątkowych i niepowtarzalnych prac (pięknych koszyczków z sznurka, ozdobnych skrzyneczek, stroików). Pod czujnym i życzliwym okiem Pani Marzeny rozwijamy swoją twórczą postawę i zdolności muzyczne, precyzję, dokładność i wrażliwość. Muzyka odgrywa bardzo ważna rolą i stanowi ważny element naszego życia, dzięki któremu jest ono piękniejsze i bardziej kolorowe. Muzyka pomaga nam się odprężyć, wyciszyć i rozładować negatywne emocje, a czasem także skłonić do refleksji. W naszej pracowni muzyki, uśmiechu i śpiewu nie brakuje. Często wspólnie śpiewamy piosenki w oparciu o wcześniej poznany repertuar muzyczny, wspólnie muzykujemy z wykorzystaniem instrumentów m.in. gitary, organków, ukulele, bongosów. Uczymy się ruchu scenicznego, wyrażani emocji, mowy ciała, odpowiedniej mimiki i gestykulacji, występujemy w konkursach muzycznych, festiwalach, przeglądach (m.in., Przeglądzie Piosenki „Złoty Słowik”).
W pracowni technik-różnych, plastycznej i ogrodniczo- bukieciarskiej w ramach zajęć wykonujemy piękne stroiki z szyszek i gałązek, ozdoby świąteczne, kartki okolicznościowe, dziergamy na płótnie, malujemy obrazy. Prace wykonane w pracowni zdobią korytarze i pomieszczenia naszego warsztatu, są również wystawiane na kiermaszach, aukcjach a także wysyłane na liczne konkursy plastyczne organizowane przez inne placówki i organizacje. W pracowni ogrodniczo-bukieciarskiej zdobywamy również wiedzę z zakresu ogrodnictwa i opieki nad roślinami, niezbędną do wykonywania prac w ogrodzie i posługiwania się prostymi narzędziami ogrodniczymi. Dbamy także o czystość i porządek wokół naszych warsztatów. Samodzielnie uprawiamy i pielęgnujemy paprykę, sałatę, pomidory, wyhodowane przez nas sadzonki trafiają do Warsztatów w Otuszu, gdzie są rozsadzane do gruntu, pod folię.
W pracowni komputerowej dbamy o szatę graficzną naszej strony warsztatowej, dodając napisane przez nas artykuły z wydarzeń, wyjazdów i spotkać. Podczas zajęć w pracowni uczymy się bezpiecznego i efektywnego poruszania po Internecie, szukania informacji, posługiwania się prostymi programami. Doskonalimy umiejętność posługiwania się myszką, klawiaturą oraz korzystania z programów multimedialnych. Tworzymy także piękne zaproszenia i kartki okolicznościowe.
Pani Beata, nasza rehabilitantka każdego dnia dba o nasze ciało i kondycję fizyczną, poprzez prowadzenie indywidualnej rehabilitacji z uwzględnieniem odpowiednich zaleceń.
Ćwiczenia obejmują zajęcia ogólnousprawniające, ćwiczenia oddechowe. Do naszej dyspozycji w sali rehabilitacyjne mamy m.in., ugul, drabinki, rower treningowy, fotel masujący, bieżnię.
Pracownia gospodarstwa domowego natomiast każdego dnia zapewnia nam zdrowe, zbilansowane i smaczne posiłki. Panie terapeutki dbają i kształtują w nas umiejętności kulinarne, pod ich czujnym okiem uczymy się przygotowywać proste posiłki oraz przyrządzać potrawy m.in. zupy, sałatki, makarony, ciasta. Samodzielnie przygotowujemy potrawy na wigilię, Wielkanoc. Poznajemy zasadę obsługi sprzętu AGD znajdującego się w pracowni i gospodarstwie domowy. Wspólne przygotowane posiłki wpływają na wiele pozytywnych procesów w naszym organizmie, dbają o nasze dobre samopoczucie, umiejętność współpracy i sprawnej komunikacji w zespole, dostarczając nam także energii na resztę dnia.
W bardzo lubianej przez nas pracowni ceramicznej wykonujemy ceramikę ozdobną i użytkową. Na nasze stoły rzucamy glinę, tworząc niepowtarzalne i wyjątkowe prace, ozdobne talerze, kubki, patery, ozdoby świąteczne. Pani Monika każdego dnia uczy nas nowych metod zdobnictwa i technik pracy z gliną, a także obsługi pieca i wypalania prac w ich końcowej fazie. Praca z gliną uczy nas skupienia, samodzielności, cierpliwości, pozwala nam na stworzenie czegoś osobistego i wyjątkowego.
W naszym warsztacie codziennie dzieją się cuda, nie ma dla nas rzeczy niemożliwych, a nasza wielka moc tkwi w wzajemnej miłości i poczuciu akceptacji siebie takimi jakimi jesteśmy. …bo nikt nie ma z nas tego co mamy razem!
Notatkę sporządziła Karolina Jurga,
wraz z Teresą Hoffa, uczestniczką WTZ „Promyk” w Konarzewie