W dniu 20 grudnia 2016 roku na sali widowiskowej w Konarzewie odbyło się uroczyste spotkanie wigilijne. W spotkaniu uczestniczyło ponad 200 osób, w tym członkowie stowarzyszenia z rodzinami, przedstawiciele Zarządu Powiatu i Rady Gminy. Gościliśmy: Wicestarostę Poznańskiego- Zygmunta Jeżewskiego, Dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej – Teresę Gromadzińską, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie- Elżbietę Bijaczewską, Wicewójta gminy Dopiewo – Pawła Przepiórę, Wiceburmistrza Buku – Aleksandrę Wawrzyniak, Wiceburmistrza Stęszewa – Dorotę Stachowiak, Sekretarza Komornik – Olgę Karłowską, Dyrektor gminnej Biblioteki w Dopiewie – Elżbietę Nowicką oraz dyrektorów i kierowników Ośrodków Pomocy Społecznej w Dopiewie, Stęszewie, Buku i Komornik, a także księdza proboszcza parafii w Konarzewie – Krzysztofa Różańskiego.
Pan Bogdan Maćkowiak, prezes stowarzyszenia serdecznie powitał zebranych gości, dziękując wszystkim za przybycie i wsparcie. Zapraszając wszystkich gości do wspólnego oglądania spektaklu pt. „Wigilia w tradycjach” przygotowanego przez uczestników pracowni muzyczno – teatralnej w Otuszu i Konarzewie. Uczestnicy pod kierunkiem terapeutek Marzeny Goleń- Niedzieli i Justyny Owczarek wystąpili z przedstawieniem opowiadającym o tradycjach i zwyczajach świątecznych obchodzonych w polskich rodzinach. Wigilia dla wielu z nas jest najważniejszym dniem Świąt Bożego Narodzenia, dniem pełnym miłości, spokoju i pojednania. Tego wyjątkowego wieczoru wszyscy gromadzimy się przy wspólnym stole, siadając do najważniejszej kolacji w roku, składamy sobie życzenia i dzielimy się opłatkiem. Czy wszyscy dobrze znamy i pamiętamy tradycje Świąt Bożego Narodzenia? Aby przekonać się o tym, wspólnie przenieśliśmy się do domu pewnej rodziny, w której właśnie trwały przygotowania do wieczerzy wigilijnej. Scena została podzielona na części, w których nasi aktorzy przedstawili ważne obrzędy i tradycje związane ze świętami. W tle sceny znajdowała się piękna zimowa scenografia, z domem rodzinnym, który był nawiązaniem do treści przedstawienia. W jednej części sceny umieszczony został stół wigilijny przy którym matka – gospodyni domowa (w rolę w którą wcieliła się Kamila Gibka) przygotowuje wieczerze dla swojej rodziny (Piotr Baranowski, Ewelina Rozwadowska, Teresa Głuchowska).W części sceny przedstawiona została scena wspólnego ubierania choinki, rolę odegrały Mariola Kubiak, Marita Napierała i Joanna Sapała. Scenę stajenki Betlejemskiej w której był Józef, Maria oraz kolędnicy wykonali aktorzy z Otusza (Przemek Mikołajczak, Marcin Kasperski, Virginia Kaźmierska, Mateusz Wiciak, Mateusz Lemański). Narratorami wprowadzającymi widzów w magię świąt i tradycji związanych z Bożym Narodzeniem były Anna Dudziak i Anna Włodarek. Istotnym przesłaniem przedstawienia było podtrzymywanie i kultywowanie polskiej tradycji i obyczajów wigilijnych. Na scenie uczestnicy odgrywanymi scenami przypomnieli i uświadomili nam sens i ważność tradycji związanych ze świętami i narodzinami Dzieciątka Jezus. W przedstawieniu zostały wykorzystane utwory Ryszarda Rynkowskiego „Dziś nadzieja rodzi się”, piosenkę zaśpiewał Mikołaj Lambryczak, a także utwory Mirka Reguły „Maleńki Jezus”, „Zaśpiewajmy kolędę”, które zaśpiewały Wiola Kosmacz i Monika Andrzejewska.
Piękna choinka, zapach wigilijnych potraw, wspólne śpiewanie kolęd przeniosły nas wszystkich w nastrój i magię świąt. W ten sposób minął wieczór w polskiej rodzinie, ukazujący nam tradycje i obrzędy wigilijne. Dzień ten miał swoją tradycję, wyjątkowy, niesamowity nastrój, który udzielił się również wszystkim gościom. Po zakończeniu przedstawienia, złożyliśmy sobie życzenia, dzieląc się opłatkiem, wraz z księdzem odmówiliśmy modlitwę. Wspólnie zasiadaliśmy do stołów zastawionych smacznymi potrawami wigilijnymi, przygotowanymi przez pracownie gospodarstwa domowego. W oczekiwaniu na Świętego Mikołaja, czas umililiśmy sobie śpiewając kolędy. Święty Mikołaj nie zapomniał i o nas, przyniósł nam duże paczki pełne słodkości. Z pewnością wiedział, że tego roku byliśmy wszyscy bardzo grzeczni.
Karolina Jurga
Terapeuta zajęciowy