Wycieczka do Kotliny Kłodzkiej

Kotlina Kłodzka_004

Kotlina Kłodzka

W pierwszych dniach września grupa uczestników Stowarzyszenia i Warsztatów Terapii Zajęciowej w Konarzewie i Otuszu wyruszyła na wycieczkę krajoznawczą do Kotliny Kłodzkiej. Wyjazd odbył się w piątek w godzinach porannych. Wszyscy przygotowani i uśmiechnięci z utęsknieniem wyczekiwaliśmy na przybycie autobusu.
Pierwszego dnia wycieczki zwiedziliśmy przepiękne Skalne Miasto położone w skałach Andrszasko-cieplickich w Czechach. W miasteczku skalnym zobaczyliśmy 100 metrowe skalne ściany wraz ze skalnym wodospadem i pięknym szmaragdowym jeziorem starej piaskarni otoczonym różnobarwną roślinnością. Dzień zakończyliśmy przyjazdem do Pensjonatu „Sokolec” w Górach Sowich.
Kolejny dzień wycieczki rozpoczęliśmy od wspólnego śniadanie. Planem w tym dniu było zwiedzanie kopalni węgla w Nowej Rudzie, Jaskini Niedźwiedzia w Kletnie, a także rezerwatu Błędne Skały. Trasę rozpoczęliśmy od zwiedzania Kopalni węgla w Nowej Rudzie. W muzeum znajdują się cztery sale wystawowe, a w nich zgromadzone eksponaty z wszystkich dziedzin górnictwa podziemnego (modele maszyn i sprzęt zabezpieczający). Wyposażeni w górnicze hełmy mogliśmy zejść do podziemnych wyrobisk górniczych. W podziemnej trasie turystycznej kopalni węgla zlokalizowanej na dawnej Kopalni Nowa Ruda przewodnicy zaprezentowali nam sposoby zabezpieczenia chodników i objaśnili stosowane niegdyś metody pracy górników. Mogliśmy także zobaczyć dawne maszyny górnicze i wagoniki podziemnej kolejki służące niegdyś do przewożenia ludzi i transportu węgla. Skomplikowanym labiryntem chodników trafiliśmy do szybu, którym przed laty górnicy byli zawożeni do pracy, na głębszych poziomach kopalni. Dowiedzieliśmy się o istotnej ciekawostce ukrytej w Kopalni, duchu skarbniku strzegącym wszystkich tajemnic kopalni. Poznaliśmy także kilka podstawowych pojęć i terminów stosowanych w górnictwie takich jak sztolnia, przodek, urobek.
W planie mieliśmy także zwiedzanie Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie, która jest ogromną, o ponad 100 metrowej długości, jedną z najpiękniejszych jaskiń europejskich, a zarazem największą Jaskinia w polskich Sudetach. Występują w niej różnorodne formy naciekowe w kształcie żyrandoli i kaskach. Możliwość zwiedzenia jaskini pozwoliła nam na zachwycenie się bogactwem nacieków skalnych, sal, ekspozycji, a przed wszystkim naturalnym pięknem i sposobem przygotowania trasy turystycznej. Dowiedzieliśmy się, że największe ilości szczątków znalezionych w jaskini pochodzą od niedźwiedzia jaskiniowego. Odkryte sale, korytarze zrobiły na wszystkich kolosalne wrażenie.
Następnie wspólne udaliśmy się do Rezerwatu Błędne Skały w Kudowie Zdrój gdzie zwiedzaliśmy labirynt skalny, powstały z bloków skalnych tworzących trasę kilkusetmetrową trasę turystyczną o niepowtarzalnym uroku, którą zwiedzając dosłownie przeciskaliśmy się pomiędzy skałami i wąskimi szczelinami.
Intensywnej i pełen wrażeń dzień zakończyliśmy obiadokolacją połączoną z ogniskiem, przy którym wspólnie śpiewaliśmy piosenki, opowiadając także swoje wrażenia z minionego dnia.
Ostatni dzień zwiastował już zakończenie naszej wycieczki, wspólne śniadanie pozwoliło nam nabierać sił na drogę powrotną. Ostatnim punktem odwiedzenie Afrykarium, ZOO we Wrocławiu. Zadowoleni, uśmiechnięci i szczęśliwi wyruszyliśmy do domu.

Terapeuta Zajęciowy
Karolina Jurga

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.