„…a teraz maj i maj i maj dokoła się święci…”

Podczas zawieszenia zajęć w naszym warsztacie, pod czujnym okiem naszego Pana Kierownika cała kadra sumiennie i intensywnie pracuje, dbając o czystość i porządek w warsztacie a także o teren zielony wokół warsztatu, usuwając chwasty, podlewając kwiaty, kosząc trawę. Pierwsze efekty naszej wspólnej pracy, można już obejrzeć na dołączonych zdjęciach, wykonanych podczas naszych spotkań.

Rozpoczął się miesiąc maj, przez wielu z nas uważany za jeden z najpiękniejszy i najprzyjemniejszy miesiąc w roku. Rozkwitające rośliny i kwiaty zagościł również na naszym warsztatowym tarasie, piękne pelargonie, w intensywnych odcieniach czerwieni, ozdobiły i udekorowały nasz warsztat. Każdego roku, już od połowy kwietnia, kwiaty te niezmiennie goszczą, zajmując czołowe miejsce na naszym tarasie, tworząc wyjątkową i niepowtarzalną atmosferę podczas wspólnych posiłków i rozmów. Uprawa warzyw w tunelu foliowym, w Otuszu to przede wszystkim pielęgnacja, odpowiednie nawodnienie i nawożenie warzyw.  Już wczesną wiosną w naszym foliowcu uprawiane są wczesnowiosenne nowalijki a także wiele gatunków warzyw m.in. pomidory malinowe, koktajlowe, kilka rodzajów sałaty, papryka. Nasze zbiory każdego roku są bardzo obfite, zdrowe i smaczne a nasza warsztatowa spiżarnia wypełniona jest po brzegi. My natomiast późną jesienią możemy z uśmiechem na twarzy wspominać nasze prace w szklarni i ogródku.

Ogrodoterapia jest bardzo ważnym i istotnym rodzajem terapii naszych uczestników, opartej w dużej mierze na aktywnościach i działaniach podejmowanych wśród i z udziałem roślin. Jest to również jedna z bardzo istotnych form uzupełniających rehabilitację naszych uczestników.  Ma ona bardzo pozytywny wpływ na poprawę zdrowia fizycznego jak również psychicznego naszych podopiecznych, umożliwiając im dogłębne poznanie środowiska przyrodniczego. Czynności wykonywane w grupie poprawiają komunikatywność, interakcje w grupie a także pracę w zespole,a ruch na świeżym powietrzu, szczególnie w słoneczne dni, to moc korzyści dla zdrowia i organizmu. Praca w ogrodzie a także jego pielęgnacja i zajęcia prowadzone wśród roślin poprawiają i usprawniają również motorykę małą poprzez wykonywanie prostych czynności w ogrodzie wymagających używania rąk.  Sztuka układania i tworzenia kompozycji kwiatowych, w pracowni ogrodniczo-bukieciarskiej to również praca z kwiatami żywymi, z papieru, suszu i elementów sztucznych. Jest ona również świetną okazją do doskonalenia chwytu i koordynacji wzrokowo-ruchowej, a także ćwiczenia i wzmacniania mięśni w obrębie dłoni. Dla osób mających problemy w zakresie motoryki małej to ważny element terapii, ale również niełatwe zadanie, wymagające skupienia, precyzji i zaangażowania. Prace w ogrodzie to przede wszystkim pielęgnacja kwiatów i uprawa posadzonych warzyw w foliowcu. Wzmacnia ona w naszych uczestnikach poczucie wartości, dając wiele radości i satysfakcji. Zajęcia w ogrodzie wyciszają i odprężają, pozwalają wsłuchać się w śpiew ptaków, szum drzew ale również rozładowują negatywne emocje (np. poprzez koszenie trawy, grabienie, pielenie). Bardzo tęsknimy za wspólnie spędzanym czasem. Każdego dnia nie możemy doczekać się Waszego powrotu i naszej wspólnej pracy, wspólnych chwil, w których tak jak kiedyś pracowaliśmy razem w ogródku, tworzyliśmy wyjątkowe prace i pyszne dania w swoich pracowniach. Mamy nadzieję, że już niebawem wspólnie usiądziemy na tarasie, przy pysznym drożdżowym placku i gorącej kawie.

W kilku zdaniach napisała
Karolina Jurga

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.