I Festiwal Filmów Niecodziennych

Dnia 8 maja, w piątek, odbył się I Festiwal Filmów Niecodziennych w kinie pałacowym Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Celem tego Festiwalu było pokazanie szerszej publiczności twórczości osób niepełnosprawnych, wyrażenie ich wrażliwości i emocji poprzez film. Do konkursu i udziału w festiwalu zakwalifikowało się 10 z 16 filmów nadesłanych przez różne placówki z Poznania i Powiatu poznańskiego. Udział w festiwalu brały: Warsztaty Terapii Zajęciowej, Środowiskowe Domy Samopomocy, Zespoły Szkół Specjalnych, Fundacja i Dzienny Ośrodek Adaptacyjny. My na festiwalu zaprezentowaliśmy film pt. „Chciałbym być…”, opowiadał on o przygotowaniach do „X Przeglądu Piosenki Osób Niepełnosprawnych Złoty Słowik” oraz o powstawaniu filmu/teledysku na tenże przegląd. A najzwyczajniej w świecie nasz film opowiadał o nas i „naszej piaskownicy”;). Na festiwal wybraliśmy się w składzie: Ewa Mączko, Kamila Gibka Anna Dudziak, Rafał Weychan, Ewelina Gasińska, Wioleta Kosmacz, Piotr Cwojda, Łukasz Leonarczyk, Monika Andrzejewska pod opieką Sylwii Kolwicz z WTZ Konarzewo. Po każdej projekcji filmu odbywały się rozmowy z jury, ocenianie było bardzo profesjonalne, każdy z członków jury miał do powiedzenia coś fajnego o każdym z filmów. Bardzo mi się to podobało, było takie inne i takie niecodzienne, na poziomie.
W jury zasiadali: przewodniczący Jacek Filipiak – reżyser filmowy, aktor teatralny i telewizyjny – Mieczysław Hryniewicz, profesor w Katedrze Filmu UAM– Wojciech Otto, i Lidia Wojsznis – dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych nr 103.
A pomysłodawczyniami całego festiwalu były dwie panie pedagog z ZZS nr 103: Kinga Malik – Gunia i Ewa Woźniak. To dzięki nim tak świetnie się bawiliśmy, ogólnie wszystko wywierało ogromne wrażenie, nawet nagrody: 4 wyróżnienia, 3 nagrody specjalne i 3 miejsca. Otrzymaliśmy nagrodę specjalną: dyplom, medale i zaproszenie na warsztaty rzeźbiarskie.

(aut. Anna Dudziak)

Ewa M.:
„Podobało mi się spotkanie z bohaterem serialu „Na Wspólnej” – z Panem Mieczysławem Hryniewiczem i z reżyserem Panem Jackiem Filipiakiem. Podobał mi się film „Miłość ?”, który zdobył Grand Prix Festiwalu.”

Monika A.:
„Najbardziej podobała mi się ocena jury oraz wręczanie wyróżnień oraz medali. Najbardziej krępowała mnie wypowiedź do mikrofonu.”

Rafał W.:
„Najbardziej podobały mi się scenki, w których aktorzy wyrażali swoje sympatie(i antypatie). Bardzo podobał mi się film „Miłość ?”

Ewelina G.:
„Podobał mi się aktor z filmu „Na Wspólnej” i film „Miłość?”. Aktorzy, dyplomy, i samo miasto Poznań.

Wiola K.:
„Bardzo ucieszyło mnie pojawienie się aktora, który gra w serialu „Na Wspólnej”. Podobał mi się dzień w kinie i końcowy koncert muzyki poważnej. Było Super!”

Piotr C:
„Bardzo fajny filmik był na ekranie jak gram na jumbe. I podobał mi się słodki poczęstunek w sali „Pod Zegarem”. Również rozmowa z panem dziennikarzem przed kamerą… Niestety nie zdążyliśmy do sklepiku z pamiątkami na Zamku…”.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.