Pierwsza pomoc z panem Jackiem

W wtorkowy poranek, 4 marca, w naszym warsztacie w Otuszu, odbyły się bardzo interesujące i efektywne zajęcia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Zostały one przeprowadzone przez naszego warsztatowego kierowcę, Pana Jacka, który prywatnie jest strażakiem ochotnikiem, niezwykle odważnym człowiekiem, którego pasją jest niesienie pomocy innym ludziom.

Podczas naszego spotkania Pan Jacek w bardzo praktyczny sposób przybliżył nam podstawowe zasadny postępowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. Opowiedział nam jak bardzo istotne jest udzielenie pierwszej pomocy, do czasu przyjazdu zespołu ratownictw medycznego, przedstawił nam główne zasady udzielania pierwszej pomocy a także zademonstrował jak prawidłowo ułożyć osobę, która straci przytomność, tzw. pozycję boczną ustaloną, stosowaną najczęściej właśnie u osób nieprzytomnych.

Pan Jacek przy pomocy fantoma szkoleniowego pokazał nam krok po kroku jak prawidłowo przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową, w przypadku zagrożenia życia u osoby dorosłej a także przypomniał o zasadach bezpieczeństwa podczas ratowania życia. Wszyscy z dużą uwagą, skupieniem i zaciekawienie przysłuchiwaliśmy się Panu Jackowi. Mieliśmy również okazję zadawać pytania i posłuchać o rozmaitych historiach i sytuacjach jakich przydarzyły się Panu Jackowi podczas akcji strażackich.

Po zakończonej części teoretycznej zdobytą wiedzę mogliśmy zastosować w praktyce, ćwicząc samodzielnie na dostarczonym przez Pana Jacka fantomie. Intensywność ćwiczeń pozwoliła nam na zapamiętanie i zapoznanie się z podstawowymi zasadami udzielania pierwszej pomocy, poczuciem odpowiedzialności za siebie i drugiego człowieka. Dzisiejsze spotkanie pokazało nam jak  ważne jest  pierwsze kilka minut naszej pomocy, zaszczepiło w nas również  bardzo ważną ideę niesienia bezinteresownej pomocy drugiemu człowiekowi.

Wiedza i umiejętności zdobyte podczas dzisiejszego spotkania były dla nas niezwykle pomocne i cenne. Serdecznie dziękujemy Panu Jackowi za poświęcony czas, niezwykle ciekawe spotkanie, podzielenie się z nami swoją wiedzą a także przekazanie nam wielu cennych wskazówek.

Gosia Turowska,
uczestniczka WTZ „Promyk” w Otuszu

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.