WTZ Promyk Konarzewo i Otusz, Chór Gminy Dopiewo Bel Canto oraz Akademia Tańca i Ruchu TWISTER przy współfinansowaniu ze środków Powiatu Poznańskiego zorganizowało widowisko teatralno-muzyczne pt.” Podróże z muzyką i tańcem”. Widowisko odbyło się 19.maja o godzinie 19.
Podróż rozpoczęliśmy serdecznym przywitaniem zaproszonych gości : przedstawicieli samorządów powiatowych i gminnych, przedstawicieli gminnych szkół i wszystkich pozostałych uczestników na naszej wycieczce z muzyką, śpiewem i tańcem przez cztery kontynenty.
Młodzież z Warsztatów Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Promyk”, przypomniała atmosferę naszych najbardziej znanych ogólnopolskich festiwali piosenki. Któż z nas nie słyszał o sopockim festiwalu piosenki, kołobrzeskim festiwalu piosenki żołnierskiej czy też ogólnopolskim festiwalu piosenki w Opolu? Jeżeli jednak ktoś zapomniał to jeszcze raz przybliżą nam je podopieczni WTZ Promyk w Konarzewie i Otuszu – tak rozpoczęła prowadząca Pani Kasia.
Muzyczną podróż podopieczni z WTZ Promyk rozpoczęli od Kołobrzegu, gdzie odbywał się rok rocznie znany i lubiany Festiwal Polskiej Piosenki Żołnierskiej. W roku 1974 Anna Jantar, za wykonanie piosenki pt. „Nie żałujcie serca dziewczyny” otrzymała nagrodę Polskich Nagrań Muzycznych, a wykonali ją: Monika Andrzejewska, , Bogumiła Leonarczyk oraz Mikołaj Lambryczak, Łukasz Leonarczyk . Drugim utworem , który usłyszeliśmy tego wieczoru to piosenka Mieczysława Szcześniaka. Zadebiutował On na Polskim Festiwalu Piosenki w Opolu w roku 1985. W 1999 był reprezentantem Polski 44 Konkursu Eurowizji. Wykonał piosenkę „Przytul mnie mocno” autorstwa Seweryna Krajewskiego i Wojciecha Ziembickiego. Zaśpiewał ją Mikołaj Lambryczak.
Naszą festiwalową podróż Podopieczni PROMYKA zakończyli piosenką Ryszarda Rynkowskiego pt. „Szczęśliwej drogi już czas”. Piosenka jakże znana i lubiana, wielokrotnie wykonywana na festiwalu Piosenki w Sopocie i Opolu, a usłyszeliśmy ją w wykonaniu Oli Tonder – podopiecznej Pomyka z Otusza. Wszystkich zebranych gości zaprosiliśmy do wspólnego śpiewu.
Potem uczestniczyliśmy już w dalszej podróży. Z Chórem Bel Canto zagościliśmy we Francji utworem Pavane skomponowanym przez kanonika Thoinot Arbeau..Byliśmy też na Ukrainie z ukraińską ludową piosenką „Pidmanuła pidweła” .
Zmieniliśmy klimat i pojechaliśmy do Ameryki Północnej ,a konkretnie do Teksasu. Tutaj podziwialiśmy taniec contry , po chwili byliśmy już w Indiach gdzie podziwialiśmy taniec Bollywood w wykonaniu grupy tanecznej z akademii tańca i ruchu Twister do piosenki „Azeem O Shaan Shahenshah” z filmu „Księżniczka i cesarz” indyjskiego kompozytora Allah Rakha Rahman.
Byliśmy również we Włoszech, Argentynie za pośrednictwem Tanga, w Afryce w Egipcie gdzie zobaczyliśmy taniec orientalny arabski czyli taniec brzucha.
Na pożegnanie usłyszeliśmy dwa utwory w wykonaniu chóru Bel Canto. Pierwszy to „Sercu najmilejsza”, skomponowany przez Marka Sewena do słów Janusza Odrowąża. Drugi napisany w 1976 roku przez siostrę Magdalenę – nazaretankę p.t. „Kwiaty polskie” w opracowaniu Karola Drynkowskiego . Opowiedział on nam, że najpiękniej jest tam gdzie rodzinny dom.
I tym optymistycznym akcentem zakończyliśmy nasze wojaże.
Wieczór ten uświadomił nam jak przez muzykę i taniec można poznać świat, wyrażać swoje emocje i uczucia , jak blisko jest to ,co wydaje się nam dalekie. Tego dnia Muzyka połączyła różnice naszej skóry, kultury , języka , tradycji i kontynentów.
Marzena Goleń – Niedziela
Terapeuta zajęciowy